Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož planeta Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se od něho na pozemské obloze nikdy příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak bývá vidět na večerní obloze po krátkou dobu po západu. Pokud Slunce Merkur předchází, tak bývá vidět jen krátce před východem. Informovaní pozorovatelé dokáží při troše úsilí v jistých obdobích obvykle Merkur vyhledat z míst s nezastřeným obzorem. Ukázat Merkur v mnoha postupných pozicích v březnu 2000 stálo hodně úsilí kombinovaného s trochou digitální manipulace. Každý snímek byl pořízen ze stejného místa ve Španělsku, když Slunce samotné bylo 10 stupňů pod obzorem a pak byly snímky superponovány do nejfotogeničtějšího západu Slunce. Merkur v současnosti vychází výše nad obzor každý následující západ a právě nyní je úhlově velice blízko jasné planetě Venuši.

Štítky: Merkur, Obzor, Západ slunce


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »