Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož planeta Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se od něho na pozemské obloze nikdy příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak bývá vidět na večerní obloze po krátkou dobu po západu. Pokud Slunce Merkur předchází, tak bývá vidět jen krátce před východem. Informovaní pozorovatelé dokáží při troše úsilí v jistých obdobích obvykle Merkur vyhledat z míst s nezastřeným obzorem. Ukázat Merkur v mnoha postupných pozicích v březnu 2000 stálo hodně úsilí kombinovaného s trochou digitální manipulace. Každý snímek byl pořízen ze stejného místa ve Španělsku, když Slunce samotné bylo 10 stupňů pod obzorem a pak byly snímky superponovány do nejfotogeničtějšího západu Slunce. Merkur v současnosti vychází výše nad obzor každý následující západ a právě nyní je úhlově velice blízko jasné planetě Venuši.

Štítky: Merkur, Obzor, Západ slunce


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »