Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož planeta Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se od něho na pozemské obloze nikdy příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak bývá vidět na večerní obloze po krátkou dobu po západu. Pokud Slunce Merkur předchází, tak bývá vidět jen krátce před východem. Informovaní pozorovatelé dokáží při troše úsilí v jistých obdobích obvykle Merkur vyhledat z míst s nezastřeným obzorem. Ukázat Merkur v mnoha postupných pozicích v březnu 2000 stálo hodně úsilí kombinovaného s trochou digitální manipulace. Každý snímek byl pořízen ze stejného místa ve Španělsku, když Slunce samotné bylo 10 stupňů pod obzorem a pak byly snímky superponovány do nejfotogeničtějšího západu Slunce. Merkur v současnosti vychází výše nad obzor každý následující západ a právě nyní je úhlově velice blízko jasné planetě Venuši.

Štítky: Merkur, Obzor, Západ slunce


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Saturnu

Večerní focení na Šumavě i s kočičkou drcající do stativu.

Další informace »