Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Merkur

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož planeta Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se od něho na pozemské obloze nikdy příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak bývá vidět na večerní obloze po krátkou dobu po západu. Pokud Slunce Merkur předchází, tak bývá vidět jen krátce před východem. Informovaní pozorovatelé dokáží při troše úsilí v jistých obdobích obvykle Merkur vyhledat z míst s nezastřeným obzorem. Ukázat Merkur v mnoha postupných pozicích v březnu 2000 stálo hodně úsilí kombinovaného s trochou digitální manipulace. Každý snímek byl pořízen ze stejného místa ve Španělsku, když Slunce samotné bylo 10 stupňů pod obzorem a pak byly snímky superponovány do nejfotogeničtějšího západu Slunce. Merkur v současnosti vychází výše nad obzor každý následující západ a právě nyní je úhlově velice blízko jasné planetě Venuši.

Štítky: Merkur, Obzor, Západ slunce


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

21P/Gicobini- Zinner

Canon 600D, f=200 mm, iso 6400, 6x 33 sec. složeno v Zoneru

Další informace »