Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Orion Nebula in Infrared from HAWK I

Image Credit: ESO, VLT, HAWK-I, H. Drass et al.

Nejhloubkovější infračervený snímek mlhoviny v Orionu odkryla bohatství předtím neznámých hvězd o nízké hmotnosti, a docela možná i volně plujících planet. Malebná mlhovina je nejlépe známá viditelném světle, kde je vidět mnoho jasných hvězd a jasného zářícího plynu. Mlhovina v Orionu je katalogizována jako M42 a při vzdálenosti 1300 světelných let je k Zemi nejbližší velkou hvězdnou porodnicí. Všudepřítomný prach v Orionu se dá prohlédnout infračervený světlem, což opět nedávno učinila důmyslná kamera HAWK-I, která byla připojena k Velmi velkým dalekohledům Evropské jižní observatoře ve vysokých chilských horách. Na hloubkovém infračerveném snímku s vysokým rozlišením je vidět mnoho světelných bodů, z nichž jsou mnohé jistě hnědí trpaslíci, ale některé z nich patří do nečekaně bohaté skupiny volně plujících planet. Pochopení toho, jak tyto objekty s nízkou hmotností vznikly, je důležité pro porozumění vzniku hvězd oběcně a může dokonce lidstvu pomoci k lepšímu pochopení raných let Sluneční soustavy.

Remastrovaná verze tohoto snímku: S novými barvami a většími podrobnostmi.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Infračervený


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »