Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Orion Nebula in Infrared from HAWK I

Image Credit: ESO, VLT, HAWK-I, H. Drass et al.

Nejhloubkovější infračervený snímek mlhoviny v Orionu odkryla bohatství předtím neznámých hvězd o nízké hmotnosti, a docela možná i volně plujících planet. Malebná mlhovina je nejlépe známá viditelném světle, kde je vidět mnoho jasných hvězd a jasného zářícího plynu. Mlhovina v Orionu je katalogizována jako M42 a při vzdálenosti 1300 světelných let je k Zemi nejbližší velkou hvězdnou porodnicí. Všudepřítomný prach v Orionu se dá prohlédnout infračervený světlem, což opět nedávno učinila důmyslná kamera HAWK-I, která byla připojena k Velmi velkým dalekohledům Evropské jižní observatoře ve vysokých chilských horách. Na hloubkovém infračerveném snímku s vysokým rozlišením je vidět mnoho světelných bodů, z nichž jsou mnohé jistě hnědí trpaslíci, ale některé z nich patří do nečekaně bohaté skupiny volně plujících planet. Pochopení toho, jak tyto objekty s nízkou hmotností vznikly, je důležité pro porozumění vzniku hvězd oběcně a může dokonce lidstvu pomoci k lepšímu pochopení raných let Sluneční soustavy.

Remastrovaná verze tohoto snímku: S novými barvami a většími podrobnostmi.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »