Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní planety a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Nocí v národním parku Uludag turecké provincie Bursa na planetě Zemi se k obzoru prostírá světlo. Nicméně hvězdy a mlhoviny v Mléčné dráze jsou za severní letní noci nad světlem stále vidět, stejně jako další tři jasně zářící planety. Daleko vpravo je Jupiter, poblíž středu je Mars a Saturn je těsně nad výdutí centra naší Galaxie. Protože tato panoramatická scéna byla zachycena 6. července, tak všechny tři zde zobrazené planety hostily pracující družice ze Země. Populární Mars jich má 5(od 3 různých kosmických agentur): MAVEN (NASA), Mars Orbiter Mission (Indie), Mars Express (ESA), Mars Odyssey (NASA), Mars Reconnaissance Orbiter (NASA). Saturn s prstenci hostí umělou družici Cassini. A k vládnoucímu plynovému obru Jupiteru právě dorazila družice Juno.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Saturn, Mars, Cassini, Juno


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »