Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní planety a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Nocí v národním parku Uludag turecké provincie Bursa na planetě Zemi se k obzoru prostírá světlo. Nicméně hvězdy a mlhoviny v Mléčné dráze jsou za severní letní noci nad světlem stále vidět, stejně jako další tři jasně zářící planety. Daleko vpravo je Jupiter, poblíž středu je Mars a Saturn je těsně nad výdutí centra naší Galaxie. Protože tato panoramatická scéna byla zachycena 6. července, tak všechny tři zde zobrazené planety hostily pracující družice ze Země. Populární Mars jich má 5(od 3 různých kosmických agentur): MAVEN (NASA), Mars Orbiter Mission (Indie), Mars Express (ESA), Mars Odyssey (NASA), Mars Reconnaissance Orbiter (NASA). Saturn s prstenci hostí umělou družici Cassini. A k vládnoucímu plynovému obru Jupiteru právě dorazila družice Juno.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Saturn, Mars, Cassini, Juno


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »