Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní planety a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Nocí v národním parku Uludag turecké provincie Bursa na planetě Zemi se k obzoru prostírá světlo. Nicméně hvězdy a mlhoviny v Mléčné dráze jsou za severní letní noci nad světlem stále vidět, stejně jako další tři jasně zářící planety. Daleko vpravo je Jupiter, poblíž středu je Mars a Saturn je těsně nad výdutí centra naší Galaxie. Protože tato panoramatická scéna byla zachycena 6. července, tak všechny tři zde zobrazené planety hostily pracující družice ze Země. Populární Mars jich má 5(od 3 různých kosmických agentur): MAVEN (NASA), Mars Orbiter Mission (Indie), Mars Express (ESA), Mars Odyssey (NASA), Mars Reconnaissance Orbiter (NASA). Saturn s prstenci hostí umělou družici Cassini. A k vládnoucímu plynovému obru Jupiteru právě dorazila družice Juno.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Saturn, Mars, Cassini, Juno


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »