Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická kupa Abell S1063 a dál

Uznání: NASA, ESA, Jennifer Lotz (STScI)

Ve středu ostrého snímku z Hubblova kosmického dalekohledu se ve vzdálenosti asi 4 miliard světelných let nachází hmotná kupa galaxií Abell S1063. Ovšem ty slabé modré oblouky jsou jen zvětšenými obrazy galaxií, které se nacházejí daleko za kupou Abell S1063. Jsou asi dvakrát daleko a jejich jinak nedetekovatelné světlo je zvětšeno a zborceno většinou neviděnou gravitační hmotou kupy s hmotností zhruba 100 biliónů hmotností Slunce. Tento jev je znám jako gravitační čočka a nabízí skvělý vhled na galaxie v raném vesmíru. Tento důsledek zborceného časoprostoru poprvé před stoletím předpověděl Einstein. Hubblův snímek je součástí programu Frontier Fields (hraniční pole) k výzkumu Final Frontier (nejzazší hranice).

Štítky: Abell s1063, Kupa galaxií, Gravitační čočky


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »