Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Falcon 9: start a přistání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Krátce po půlnoci 18. července z odstartovala ze startovacího komplexu 40 základny amerického letectva na Floridě raketa firmy SpaceX Falcon 9. O 9 minut později se první stupeň této rakety vrátil na základnu. Tento jediný časový snímek, pořízený z několik mil vzdáleného místa Jetty Park, zachytil oblouk startu rakety a strmou čáru přistání. Počáteční hoření prvního stupně sleduje stoupající a zakřivenou trajektrorii, která končí nahoře na jasném oblouku před oddělením prvního stupně. Vzhledem k perspektivě se na této fotografii další jasný zážeh objevuje nad startovacím obloukem a navrací sestupující první stupeň blíže k mysu. Závěrečný zážeh při přistání tvoří dlouhou čáru jak první stupeň zpomaluje a přilétá k přistávací zóně 1. Nákladní loď Dragon, kterou na oběžnou dráhu dopravil druhý stupeň rakety, byla včera připojena k Mezinárodní kosmické stanici.

Štítky: Falcon 9, Crs-9, SpaceX, Cape Canaveral, Přistávací zóna 1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »