Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Falcon 9: start a přistání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Krátce po půlnoci 18. července z odstartovala ze startovacího komplexu 40 základny amerického letectva na Floridě raketa firmy SpaceX Falcon 9. O 9 minut později se první stupeň této rakety vrátil na základnu. Tento jediný časový snímek, pořízený z několik mil vzdáleného místa Jetty Park, zachytil oblouk startu rakety a strmou čáru přistání. Počáteční hoření prvního stupně sleduje stoupající a zakřivenou trajektrorii, která končí nahoře na jasném oblouku před oddělením prvního stupně. Vzhledem k perspektivě se na této fotografii další jasný zážeh objevuje nad startovacím obloukem a navrací sestupující první stupeň blíže k mysu. Závěrečný zážeh při přistání tvoří dlouhou čáru jak první stupeň zpomaluje a přilétá k přistávací zóně 1. Nákladní loď Dragon, kterou na oběžnou dráhu dopravil druhý stupeň rakety, byla včera připojena k Mezinárodní kosmické stanici.

Štítky: Falcon 9, Crs-9, SpaceX, Cape Canaveral, Přistávací zóna 1


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »