Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé duny na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jaký vliv má vítr na písek na Marsu? Vozítko Curiosity na Marsu bylo nasměrováno k průzkumu tmavé duny Namib v Bagnoldově poli dun v kráteru Gale, aby pomohlo zjistit, jak moc se ten vliv liší od Země. Duna Namib je první aktivní písečnou dunou, která je zkoumána mimo planetu Zemi. Větrem utvářené hřebeny na pozemských dunách se podobají těm na Marsu s jednou vyjímkou. Tou jsou větší vrcholy, které jsou vidět na tmavé duně Namib, vzdálené od sebe v průměru 3 metry, takové jsou na Zemi vidět jen po vodou. Zdá se, že na Marsu vznikají kvůli tomu, jak řídký marťanský vítr unáší částice tmavého písku. Tento snímek byl pořízen minulý prosinec a je horizontálně komprimován, aby byl vidět kontext. V dálce se zvedají světle oranžové svahy normální, prašné marťanské krajiny, zatímco zcela vpravo je krajina posetá kameny. Vozítko Curiosity se počátkem července nečekaně přepnulo do bezpečnostního módu, ale minulý týden bylo zase uvedeno do provozu a nyní pokračuje v pátrání ve vnitřku někdejšího jezera v kráteru Gale po dalších známkách, zda bylo kdysi vhodné pro mikrobiální život.

40. výročí: Viking 1 na Marsu.

Štítky: Mars, Písek, Duny


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »