Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé duny na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jaký vliv má vítr na písek na Marsu? Vozítko Curiosity na Marsu bylo nasměrováno k průzkumu tmavé duny Namib v Bagnoldově poli dun v kráteru Gale, aby pomohlo zjistit, jak moc se ten vliv liší od Země. Duna Namib je první aktivní písečnou dunou, která je zkoumána mimo planetu Zemi. Větrem utvářené hřebeny na pozemských dunách se podobají těm na Marsu s jednou vyjímkou. Tou jsou větší vrcholy, které jsou vidět na tmavé duně Namib, vzdálené od sebe v průměru 3 metry, takové jsou na Zemi vidět jen po vodou. Zdá se, že na Marsu vznikají kvůli tomu, jak řídký marťanský vítr unáší částice tmavého písku. Tento snímek byl pořízen minulý prosinec a je horizontálně komprimován, aby byl vidět kontext. V dálce se zvedají světle oranžové svahy normální, prašné marťanské krajiny, zatímco zcela vpravo je krajina posetá kameny. Vozítko Curiosity se počátkem července nečekaně přepnulo do bezpečnostního módu, ale minulý týden bylo zase uvedeno do provozu a nyní pokračuje v pátrání ve vnitřku někdejšího jezera v kráteru Gale po dalších známkách, zda bylo kdysi vhodné pro mikrobiální život.

40. výročí: Viking 1 na Marsu.

Štítky: Mars, Písek, Duny


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »