Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé duny na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jaký vliv má vítr na písek na Marsu? Vozítko Curiosity na Marsu bylo nasměrováno k průzkumu tmavé duny Namib v Bagnoldově poli dun v kráteru Gale, aby pomohlo zjistit, jak moc se ten vliv liší od Země. Duna Namib je první aktivní písečnou dunou, která je zkoumána mimo planetu Zemi. Větrem utvářené hřebeny na pozemských dunách se podobají těm na Marsu s jednou vyjímkou. Tou jsou větší vrcholy, které jsou vidět na tmavé duně Namib, vzdálené od sebe v průměru 3 metry, takové jsou na Zemi vidět jen po vodou. Zdá se, že na Marsu vznikají kvůli tomu, jak řídký marťanský vítr unáší částice tmavého písku. Tento snímek byl pořízen minulý prosinec a je horizontálně komprimován, aby byl vidět kontext. V dálce se zvedají světle oranžové svahy normální, prašné marťanské krajiny, zatímco zcela vpravo je krajina posetá kameny. Vozítko Curiosity se počátkem července nečekaně přepnulo do bezpečnostního módu, ale minulý týden bylo zase uvedeno do provozu a nyní pokračuje v pátrání ve vnitřku někdejšího jezera v kráteru Gale po dalších známkách, zda bylo kdysi vhodné pro mikrobiální život.

40. výročí: Viking 1 na Marsu.

Štítky: Mars, Písek, Duny


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »