Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity u duny Namib (pohled 360°)

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Namiřte si nebo si nakloňte nádherný pohled na Marsu, který v prosinci vidělo vozítko Curiosity. V popředí je vidět část samotného vozítka Curiosity, včetně jeho zaprášených slunečních hodin. Vozítko vyjelo asi před 7 metry a nyní je vidět jak stojí před 5 m vysokou tmavou písečnou dunou pojmenovanou Namib, která je jednou z mnoha, které se nacházejí v poli Bagnold. Ve větší vzdálenosti je 5,5 kilometru vysoký vrchol hory Mt. Sharp, ve středu 150 km velkého kráteru Gale, kde před několika lety vozítko Curiosity přistálo. Kompoziotní pohled zabírá celých 360 stupňů kolem z několika snímků pořízených ten samý den a výsledek byl barevně upraven tak, aby odpovídal pozemskému osvětlení. Vozítko Curiosity právě překročilo kamenitou a nerovnou plošinu Naukluft Plateau při své cestě kolem a vzhůru na Mt. Sharp.

Poznámka: Pokud váš prohlížeč nepodporuje YouTube 360 panoráma, tak se podívejte na statickou verzi snímku zde.

Štítky: Video, Mars, Curiosity rover, Mt. Sharp, Písečná duna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »