Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionův pás a meč nad vrcholem Teide

Uznání a copyright: Cesar & Carlos Tejedor

Nad slavným vulkánem pózuje malebná jižní část slavného souhvězdí mýtického lovce Oriona. Zasněžený vrcholek Teide je jedním z největších vulkánů na Zemi a nachází se na Kanárských ostrovech u severovýchodního pobřeží Afriky. Pod vrcholem sopky jsou vidět světla skupiny, která plánuje dosáhnout vrcholu Teide ještě před úsvitem. Na kompozitním obrázku sestaveném z expozic ze stejného místa za jednu noc minulý měsíc jsou tři ikonické hvězdy pásu Oriona vidět těsně nad vrcholem, zatímco slavná mlhovina v Orionu a zbytek Orionova meče jsou vidět za levým svahem sopky. Na snímku s dlouhou expozicí je též vidět Mlhovina Koňská hlava a to jako tmavý výběžek do červené emisní mlhoviny v pásu nalevo a vpravo nahoře od Koňské hlavy je patrná mlhovina Plamen.

Štítky: Souhvězdí Orion, Orion's belt, Teide


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »