Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6357: Katedrála hmotných hvězd

Uznání: NASA, ESA and Jesús Maíz Apellániz (IAA, Spain); Acknowledgement: Davide De Martin (ESA/Hubble)

Jak hmotná může být normální hvězda? Odhady podle vzdálenosti, jasnosti a standardního slunečního modelu dávají jedné hvězdě v otevřené hvězdokupě Pismis 24 hmotnost více než 200 sluncí, což ji činí jednou z nejhmotnějších známých hvězd. Tato hvězda je ten nejjasnější objekt, který se nachází nad frontou plynu na snímku. Bližší prohlídka snímků, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled ovšem ukazuje, že brilantní svítivost Pismis 24-1 nepochází od jediné hvězdy, ale přinejmenším od tří. Jednotlivé složky by i tak měly hmotnost kolem 100 sluncí, takže by se pořád jednalo o jedny z nejhmotnějších známých hvězd. V přilehlé emisní mlhovině NGC 6357, která je dole na snímku, stále vznikají hvězdy. Zdá se, že energetické hvězdy u středu se prodírají ven a ozařují svoji nádhernou kuklu, která může připomínat gotickou katedrálu.

Štítky: NGC 6357, Star-formation, Otevřená hvězdokupa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »