Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6357: Katedrála hmotných hvězd

Uznání: NASA, ESA and Jesús Maíz Apellániz (IAA, Spain); Acknowledgement: Davide De Martin (ESA/Hubble)

Jak hmotná může být normální hvězda? Odhady podle vzdálenosti, jasnosti a standardního slunečního modelu dávají jedné hvězdě v otevřené hvězdokupě Pismis 24 hmotnost více než 200 sluncí, což ji činí jednou z nejhmotnějších známých hvězd. Tato hvězda je ten nejjasnější objekt, který se nachází nad frontou plynu na snímku. Bližší prohlídka snímků, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled ovšem ukazuje, že brilantní svítivost Pismis 24-1 nepochází od jediné hvězdy, ale přinejmenším od tří. Jednotlivé složky by i tak měly hmotnost kolem 100 sluncí, takže by se pořád jednalo o jedny z nejhmotnějších známých hvězd. V přilehlé emisní mlhovině NGC 6357, která je dole na snímku, stále vznikají hvězdy. Zdá se, že energetické hvězdy u středu se prodírají ven a ozařují svoji nádhernou kuklu, která může připomínat gotickou katedrálu.

Štítky: NGC 6357, Star-formation, Otevřená hvězdokupa


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »