Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6188 a NGC 6164

Uznání a copyright: Martin Pugh & Rick Stevenson

V mračnech zářícího plynu obrovské hvězdotvorné oblasti NGC 6188 číhají fantastické tvary. Tato emisní mlhovina se nachází asi 4000 světelných let daleko na okraji velkého molekulárního mračna, které veviditelných vlnových délkách není vidět, v jižním souhvězdí Oltáře (Ara). Hmotné mladé hvězdy ze zanořené OB1 asociace Ara v této oblasti vznikly teprve před několika milióny lety a opracovávají tmavé útvary a pohánějí záři mlhoviny hvězdnými větry a intenzivním ultrafialovým zářením. Samotné nedávné vznikání hvězd bylo nejspíše vyvoláno větry a výbuchy supernov z předešlé generace hmotných hvězd, které vymetly a stlačily molekulární plyn. K mlhovině NGC 6188 se na tomto kosmickém plátně vpravo dole připojila vzácná emisní mlhovina NGC 6164, kterou vytvořila jedna z nejhmotnějších hvězd typu O v této oblasti. NGC 6164 se vzhledem podobá mnoha planetárním mlhovinám, výrazně symetrickou obálka a slabé halo obklopuje centrální hvězdu u spodního okraje. Impozantně široké zorné pole měří asi 3 stupně (6 úplňků), což v odhadované vzdálenosti NGC 6188 odpovídá velikosti asi 200 světelných let. Kompozitní obrázek se skládá ze tří samostatných snímků.

Štítky: Hvězdy, Nebulas, NGC 6188, NGC 6164


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »