Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Galaxie Slunečnice v širokém poli

Uznání a copyright: Data - Deep Sky West, Processing - John Vermette

Poblíž středu tohoto širokoúhlého teleskopického pole kvete galaxie Slunečnice. Scéna ze souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) na obloze měří asi 2 stupně, neboli 4 úplňky. Tento majestátní vesmírný ostrov, který je formálněji znám jako M63, měří téměř 100 000 světelných let, což je zhruba velikost naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Spirální ramena zavinutá kolem jasného žlutého jádra protkávají pásy kosmického prachu a tečky hvězdotvorných oblastí. M63 je dominantním členem známé skupiny galaxií a má slabé rozsáhlé útvary, které by mohly být pozůstatky po trpasličích satelitních galaxiích, což je důkaz, že velké galaxie rostou požíráním těch malých. M63 září v celém elektromagnetickém spektru a předpokládá se, že prošla poryvem intenzivního vznikání hvězd.

Štítky: M63, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Star stream


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »