Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Galaxie Slunečnice v širokém poli

Uznání a copyright: Data - Deep Sky West, Processing - John Vermette

Poblíž středu tohoto širokoúhlého teleskopického pole kvete galaxie Slunečnice. Scéna ze souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) na obloze měří asi 2 stupně, neboli 4 úplňky. Tento majestátní vesmírný ostrov, který je formálněji znám jako M63, měří téměř 100 000 světelných let, což je zhruba velikost naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Spirální ramena zavinutá kolem jasného žlutého jádra protkávají pásy kosmického prachu a tečky hvězdotvorných oblastí. M63 je dominantním členem známé skupiny galaxií a má slabé rozsáhlé útvary, které by mohly být pozůstatky po trpasličích satelitních galaxiích, což je důkaz, že velké galaxie rostou požíráním těch malých. M63 září v celém elektromagnetickém spektru a předpokládá se, že prošla poryvem intenzivního vznikání hvězd.

Štítky: M63, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Star stream


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »