Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na Vesmír

Uznání a copyright: A. Garrett Evans; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co kdybyste vylezli na skálu a objevili Vesmír? Můžete. I když to udělali mnozí před vámi, můžete si sami pro sebe najít hvězdy, planety a dokonce i rovinu Mléčné dráhy. Všechno co potřebujete je jasná tmavá noc, skálu mít nemusíte. Pokud máte kameru, tak můžete navíc zachytit slabé mlhoviny, galaxie a dlouhé filamenty mezihvězdného prachu. Pokud umíte zpracovat digitální snímky, tak můžete zvýraznit i slabé útvary ve specifických barvách a spojit obrazy popředí a pozadí. Dovedný astrofotograf udělal právě to a tak vytvořil obraz, na který se díváte. Všechny součásti obrazu byly pořízeny počátkem minulého měsíce ve stejnou noc pár metrů od sebe. Malebným pozadím byla písečná pláž Sand Beach ve Stoningtonu ve státě Maine v USA, přičemž kamera mířila na jih přes Penobscotovu zátoku.

Novinka: APOD je nyní na Facebooku v katalánštině.

Štítky: Vesmír, Mléčná dráha, Antares, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »