Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na Vesmír

Uznání a copyright: A. Garrett Evans; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co kdybyste vylezli na skálu a objevili Vesmír? Můžete. I když to udělali mnozí před vámi, můžete si sami pro sebe najít hvězdy, planety a dokonce i rovinu Mléčné dráhy. Všechno co potřebujete je jasná tmavá noc, skálu mít nemusíte. Pokud máte kameru, tak můžete navíc zachytit slabé mlhoviny, galaxie a dlouhé filamenty mezihvězdného prachu. Pokud umíte zpracovat digitální snímky, tak můžete zvýraznit i slabé útvary ve specifických barvách a spojit obrazy popředí a pozadí. Dovedný astrofotograf udělal právě to a tak vytvořil obraz, na který se díváte. Všechny součásti obrazu byly pořízeny počátkem minulého měsíce ve stejnou noc pár metrů od sebe. Malebným pozadím byla písečná pláž Sand Beach ve Stoningtonu ve státě Maine v USA, přičemž kamera mířila na jih přes Penobscotovu zátoku.

Novinka: APOD je nyní na Facebooku v katalánštině.

Štítky: Vesmír, Mléčná dráha, Antares, Mouse over


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »