Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na Vesmír

Uznání a copyright: A. Garrett Evans; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co kdybyste vylezli na skálu a objevili Vesmír? Můžete. I když to udělali mnozí před vámi, můžete si sami pro sebe najít hvězdy, planety a dokonce i rovinu Mléčné dráhy. Všechno co potřebujete je jasná tmavá noc, skálu mít nemusíte. Pokud máte kameru, tak můžete navíc zachytit slabé mlhoviny, galaxie a dlouhé filamenty mezihvězdného prachu. Pokud umíte zpracovat digitální snímky, tak můžete zvýraznit i slabé útvary ve specifických barvách a spojit obrazy popředí a pozadí. Dovedný astrofotograf udělal právě to a tak vytvořil obraz, na který se díváte. Všechny součásti obrazu byly pořízeny počátkem minulého měsíce ve stejnou noc pár metrů od sebe. Malebným pozadím byla písečná pláž Sand Beach ve Stoningtonu ve státě Maine v USA, přičemž kamera mířila na jih přes Penobscotovu zátoku.

Novinka: APOD je nyní na Facebooku v katalánštině.

Štítky: Vesmír, Mléčná dráha, Antares, Mouse over


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »