Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podívejte se na Vesmír

Uznání a copyright: A. Garrett Evans; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co kdybyste vylezli na skálu a objevili Vesmír? Můžete. I když to udělali mnozí před vámi, můžete si sami pro sebe najít hvězdy, planety a dokonce i rovinu Mléčné dráhy. Všechno co potřebujete je jasná tmavá noc, skálu mít nemusíte. Pokud máte kameru, tak můžete navíc zachytit slabé mlhoviny, galaxie a dlouhé filamenty mezihvězdného prachu. Pokud umíte zpracovat digitální snímky, tak můžete zvýraznit i slabé útvary ve specifických barvách a spojit obrazy popředí a pozadí. Dovedný astrofotograf udělal právě to a tak vytvořil obraz, na který se díváte. Všechny součásti obrazu byly pořízeny počátkem minulého měsíce ve stejnou noc pár metrů od sebe. Malebným pozadím byla písečná pláž Sand Beach ve Stoningtonu ve státě Maine v USA, přičemž kamera mířila na jih přes Penobscotovu zátoku.

Novinka: APOD je nyní na Facebooku v katalánštině.

Štítky: Vesmír, Mléčná dráha, Antares, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »