Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pád raketového stupně zpět na Zemi

Uznání videa a copyright: Matthew Holt

Co to letí na obloze? I když to trochu vypadá jako velký meteor, tak to ve skutečnosti byl poslední stupeň čínské rakety, který se dva dny po startu vrátil zpět na Zemi. V noci 27. července se části rakety při návratu do zemské atmosféry rozžhavily a rozpadly na žhnoucí kusy. Dráha padajícího stupně vedla nad několika americkými státy a pohybovala se od západu na východ, od Kalifornie po Utah. Kosmické trosky se obvykle dají od meteorů rozeznat podle malé rychlosti a rozsáhlého rozpadání se. Video, na které se můžete podívat, bylo pořízeno před knihovnou města Provo v Utahu, kde bylo zrovna náhodou přes 100 lidí, z nichž mnozí na svých chytrých telefonech hráli hru Pokémon GO.

Štítky: Raketa, Reentry, Bolid


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »