Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pád raketového stupně zpět na Zemi

Uznání videa a copyright: Matthew Holt

Co to letí na obloze? I když to trochu vypadá jako velký meteor, tak to ve skutečnosti byl poslední stupeň čínské rakety, který se dva dny po startu vrátil zpět na Zemi. V noci 27. července se části rakety při návratu do zemské atmosféry rozžhavily a rozpadly na žhnoucí kusy. Dráha padajícího stupně vedla nad několika americkými státy a pohybovala se od západu na východ, od Kalifornie po Utah. Kosmické trosky se obvykle dají od meteorů rozeznat podle malé rychlosti a rozsáhlého rozpadání se. Video, na které se můžete podívat, bylo pořízeno před knihovnou města Provo v Utahu, kde bylo zrovna náhodou přes 100 lidí, z nichž mnozí na svých chytrých telefonech hráli hru Pokémon GO.

Štítky: Raketa, Reentry, Bolid


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »