Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za Saturnem

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je za Saturnem? Při odpovědi je třeba nejprve zmínit samotnou kameru, která je posazená na kosmické sondě Cassini a která nyní obíhá tuto planetu s nejrozvinutější soustavou prstenců ve Sluneční soustavě. Neobvyklá perspektiva umístila Cassini na stranu Saturnu odvrácenou od Slunce, takže více než polovina Saturnu je vidět tmavá a takové perspektivy nemůže dosáhnout žádný pozemský pozorovatel. Na infračerveném snímku, na který se díváte, je za Saturnem jeho měsíc Tethys, který je vidět jako malá tečka nad neobvyklým hexagonálním mračnem, které obepíná Saturnův severní pól. Tethys Saturn obíhá právě v rovině prstenců a měsíc o rozměru 1000 km je od sondy Cassini mnohem dále, než planeta samotná. Sonda Cassini studovala Saturn a jeho měsíce 12 let, ale naneštěstí se tento skvělý počin blíží ke konci. Aby se ochránil život, který by mohl existovat na nebo uvnitř Saturnových měsíců, bude tato kosmická sonda v září příštího roku nasměrována k zániku na Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Tethys, Prstence


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »