Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za Saturnem

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je za Saturnem? Při odpovědi je třeba nejprve zmínit samotnou kameru, která je posazená na kosmické sondě Cassini a která nyní obíhá tuto planetu s nejrozvinutější soustavou prstenců ve Sluneční soustavě. Neobvyklá perspektiva umístila Cassini na stranu Saturnu odvrácenou od Slunce, takže více než polovina Saturnu je vidět tmavá a takové perspektivy nemůže dosáhnout žádný pozemský pozorovatel. Na infračerveném snímku, na který se díváte, je za Saturnem jeho měsíc Tethys, který je vidět jako malá tečka nad neobvyklým hexagonálním mračnem, které obepíná Saturnův severní pól. Tethys Saturn obíhá právě v rovině prstenců a měsíc o rozměru 1000 km je od sondy Cassini mnohem dále, než planeta samotná. Sonda Cassini studovala Saturn a jeho měsíce 12 let, ale naneštěstí se tento skvělý počin blíží ke konci. Aby se ochránil život, který by mohl existovat na nebo uvnitř Saturnových měsíců, bude tato kosmická sonda v září příštího roku nasměrována k zániku na Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Tethys, Prstence


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »