Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za Saturnem

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je za Saturnem? Při odpovědi je třeba nejprve zmínit samotnou kameru, která je posazená na kosmické sondě Cassini a která nyní obíhá tuto planetu s nejrozvinutější soustavou prstenců ve Sluneční soustavě. Neobvyklá perspektiva umístila Cassini na stranu Saturnu odvrácenou od Slunce, takže více než polovina Saturnu je vidět tmavá a takové perspektivy nemůže dosáhnout žádný pozemský pozorovatel. Na infračerveném snímku, na který se díváte, je za Saturnem jeho měsíc Tethys, který je vidět jako malá tečka nad neobvyklým hexagonálním mračnem, které obepíná Saturnův severní pól. Tethys Saturn obíhá právě v rovině prstenců a měsíc o rozměru 1000 km je od sondy Cassini mnohem dále, než planeta samotná. Sonda Cassini studovala Saturn a jeho měsíce 12 let, ale naneštěstí se tento skvělý počin blíží ke konci. Aby se ochránil život, který by mohl existovat na nebo uvnitř Saturnových měsíců, bude tato kosmická sonda v září příštího roku nasměrována k zániku na Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Tethys, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »