Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za Saturnem

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je za Saturnem? Při odpovědi je třeba nejprve zmínit samotnou kameru, která je posazená na kosmické sondě Cassini a která nyní obíhá tuto planetu s nejrozvinutější soustavou prstenců ve Sluneční soustavě. Neobvyklá perspektiva umístila Cassini na stranu Saturnu odvrácenou od Slunce, takže více než polovina Saturnu je vidět tmavá a takové perspektivy nemůže dosáhnout žádný pozemský pozorovatel. Na infračerveném snímku, na který se díváte, je za Saturnem jeho měsíc Tethys, který je vidět jako malá tečka nad neobvyklým hexagonálním mračnem, které obepíná Saturnův severní pól. Tethys Saturn obíhá právě v rovině prstenců a měsíc o rozměru 1000 km je od sondy Cassini mnohem dále, než planeta samotná. Sonda Cassini studovala Saturn a jeho měsíce 12 let, ale naneštěstí se tento skvělý počin blíží ke konci. Aby se ochránil život, který by mohl existovat na nebo uvnitř Saturnových měsíců, bude tato kosmická sonda v září příštího roku nasměrována k zániku na Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Tethys, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »