Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského solárního filamentu

Uznání videa: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Na Slunci někdy vybuchují filamenty. Koncem roku 2010 bylo vidět, jak se nad slunečním povrchem více než týden vznášel obrovský filament, než vybuchnul. Sekvenci snímků pořídila družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v jedné barvě ultrafialového světla. Tato exploze vytvořila koronálný výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection), které rozptylují vysokoenergetické plazma do Sluneční soustavy. Nicméně tato plazmová oblaka Zemi minula a polární záře tedy nevyvolala. Tato erupce doložila, že i velmi vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Jelikož naše Slunce bude v nadcházejících letech procházet slunečním minimem své povrchové magnetické aktivity, tak takovéto exploze budou méně časté.

Štítky: Slunce, Filament, Vzplanutí


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »