Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského solárního filamentu

Uznání videa: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Na Slunci někdy vybuchují filamenty. Koncem roku 2010 bylo vidět, jak se nad slunečním povrchem více než týden vznášel obrovský filament, než vybuchnul. Sekvenci snímků pořídila družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v jedné barvě ultrafialového světla. Tato exploze vytvořila koronálný výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection), které rozptylují vysokoenergetické plazma do Sluneční soustavy. Nicméně tato plazmová oblaka Zemi minula a polární záře tedy nevyvolala. Tato erupce doložila, že i velmi vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Jelikož naše Slunce bude v nadcházejících letech procházet slunečním minimem své povrchové magnetické aktivity, tak takovéto exploze budou méně časté.

Štítky: Slunce, Filament, Vzplanutí


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »