Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského solárního filamentu

Uznání videa: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Na Slunci někdy vybuchují filamenty. Koncem roku 2010 bylo vidět, jak se nad slunečním povrchem více než týden vznášel obrovský filament, než vybuchnul. Sekvenci snímků pořídila družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v jedné barvě ultrafialového světla. Tato exploze vytvořila koronálný výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection), které rozptylují vysokoenergetické plazma do Sluneční soustavy. Nicméně tato plazmová oblaka Zemi minula a polární záře tedy nevyvolala. Tato erupce doložila, že i velmi vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Jelikož naše Slunce bude v nadcházejících letech procházet slunečním minimem své povrchové magnetické aktivity, tak takovéto exploze budou méně časté.

Štítky: Slunce, Filament, Vzplanutí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »