Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského solárního filamentu

Uznání videa: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Na Slunci někdy vybuchují filamenty. Koncem roku 2010 bylo vidět, jak se nad slunečním povrchem více než týden vznášel obrovský filament, než vybuchnul. Sekvenci snímků pořídila družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v jedné barvě ultrafialového světla. Tato exploze vytvořila koronálný výtrysk hmoty CME (Coronal Mass Ejection), které rozptylují vysokoenergetické plazma do Sluneční soustavy. Nicméně tato plazmová oblaka Zemi minula a polární záře tedy nevyvolala. Tato erupce doložila, že i velmi vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Jelikož naše Slunce bude v nadcházejících letech procházet slunečním minimem své povrchové magnetické aktivity, tak takovéto exploze budou méně časté.

Štítky: Slunce, Filament, Vzplanutí


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »