Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Švédskem

Uznání a copyright: Göran Strand

Byla jasně zelená a přes celou oblohu. Tato výrazná polární záře byla minulý měsíc zachycena jen kousek od Östersundu ve Švédsku. Panoráma téměř 180 stupňů, na které se díváte, vzniklo spojením šesti fotografických polí. K velice charakteristickým aspektům této polární záře patří její tvar do oblouku a dobře definovaný tvar. V popředí je vidět jezero Storsjön a v pozadí je přes polární záři vidět několik známých souhvězdí a Polárka. Zároveň se polární záře vyhnula Měsíci, který je vidět vlevo dole. Tato polární záře se objevila den poté, co se otevřela velká díra ve sluneční koroně a umožnila zvláště energetickým částicím výron do Sluneční soustavy. Zelenou barvu polární záře způsobují atomy kyslíku při rekombinaci s okolními elektrony vysoko v zemské atmosféře.

Štítky: Sweden, Polární záře, Panorama, Mouse over


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »