Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polárka a kometa Lovejoy

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Jeden z těch dvou jasných nebeských objektů se pohybuje. Vpravo je slavná hvězda Polárka. Přestože je Polárka až 45. nejjasnější hvězdou na obloze, tak je slavná tím, že se jeví stacionární. Jakmile ji jednou najdete, tak se vám bude jevit vždycky ve stejném směru, všechny noci a dny, až do konce vašeho života. To je proto, že severní rotační pól Země, zvaný severní nebeský pól, míří blízko Polárky. Vlevo je asi desetmilionkrát blíže kometa Lovejoy, která postřehnutelně mění svoji polohu na obloze každou hodinu. Tento snímek byl pořízen minulý týden. Rozpadající se sněhová koule, oficiálně označená C/2014 Q2 (Lovejoy), je na návštěvě z vnější Sluneční soustavy a poblíž Severky bude vidět jen několik týdnů. To by mělo být ale dostatečně dlouho, aby pozorovatelé na severu s triedry nebo malými dalekohledy, možná s pomocí dobré hvězdné mapy, uviděli zelenou komu prchavého nováčka.

Štítky: Comet lovejoy, Polaris, Superpozice, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »