Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ježdění po Marsu

Uznáníá: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Kde jezdí po Marsu vozítko Curiosity? Jeho geografické cíle jsou na svazích hory Mount Sharp, jejíž vrchol je vidět v pozadí vpravo. Klíčovým vědeckým cílem ovšem zůstává lepší posouzení, kdy a kde byly na Marsu podmínky vhodné pro život, zvláště mikrobiální. K naplnění tohoto cíle bylo vozítko Curiosity nasměrováno přes nerovný terén plošiny Nautkluft Plateau, která je na snímku vidět v popředí vlevo. Curiosity nyní jede k hladším místů výše, kde se nachází kameny s hematitem (krevelem) a sírany, a tato místa by mohla vozítku poskytnout nové informace, jak dlouho byla tato část Marsu vlhká a tudíž příznivější pro život, než vyschla. Vozítko Curiosity začalo mít nedávno starosti se svými hliníkovými koly, která vykazují rostoucí známky opotřebení. I když vozítko Curiosity své cíle během dvouletého bádání splnilo, tak jeho mise byla prodloužena, jelikož nadále odkrývá hodnotné informace o mimořádné minulosti Marsu, další planetě od Slunce vedle Země.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Mount Sharp


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »