Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Švédskem

Uznání a copyright: Göran Strand

Byla jasně zelená a přes celou oblohu. Tato výrazná polární záře byla minulý měsíc zachycena jen kousek od Östersundu ve Švédsku. Panoráma téměř 180 stupňů, na které se díváte, vzniklo spojením šesti fotografických polí. K velice charakteristickým aspektům této polární záře patří její tvar do oblouku a dobře definovaný tvar. V popředí je vidět jezero Storsjön a v pozadí je přes polární záři vidět několik známých souhvězdí a Polárka. Zároveň se polární záře vyhnula Měsíci, který je vidět vlevo dole. Tato polární záře se objevila den poté, co se otevřela velká díra ve sluneční koroně a umožnila zvláště energetickým částicím výron do Sluneční soustavy. Zelenou barvu polární záře způsobují atomy kyslíku při rekombinaci s okolními elektrony vysoko v zemské atmosféře.

Štítky: Sweden, Polární záře, Panorama, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »