Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkuru

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Nadcházející pondělí bude při pohledu ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přechází Merkur. Takový přechod naposledy nastal v roce 2006. Jelikož rovina dráhy Merkuru přesně nesouhlasí s oběžnou rovinou Země, tak se obvykle jeví, že Merkur přechází nad nebo pod Sluncem. Časová sekvence nahoře byla pořízena z balkónu v Belgii, je superponovaná na jediný snímek a ukazuje celý přechod ze 7. května 2003. Přechod přes Slunce tehdy trval přes 5 hodin, takže těch 23 snímků nahoře bylo pořízeno s odstupem asi 15 minut. I když se severní pól Slunce, oběžná dráha Země a Merkuru liší, tak všechny se vyskytují na snímku vlevo. U středu Slunce a pak zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny. Další přechod Merkuru po tomto pondělí nastane v roce 2019.

Astrofyzici: Prohlédněte si přes 1200 souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Přechod, Merkur, Slunce


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »