Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkuru

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Nadcházející pondělí bude při pohledu ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přechází Merkur. Takový přechod naposledy nastal v roce 2006. Jelikož rovina dráhy Merkuru přesně nesouhlasí s oběžnou rovinou Země, tak se obvykle jeví, že Merkur přechází nad nebo pod Sluncem. Časová sekvence nahoře byla pořízena z balkónu v Belgii, je superponovaná na jediný snímek a ukazuje celý přechod ze 7. května 2003. Přechod přes Slunce tehdy trval přes 5 hodin, takže těch 23 snímků nahoře bylo pořízeno s odstupem asi 15 minut. I když se severní pól Slunce, oběžná dráha Země a Merkuru liší, tak všechny se vyskytují na snímku vlevo. U středu Slunce a pak zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny. Další přechod Merkuru po tomto pondělí nastane v roce 2019.

Astrofyzici: Prohlédněte si přes 1200 souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Přechod, Merkur, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »