Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkuru

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Nadcházející pondělí bude při pohledu ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přechází Merkur. Takový přechod naposledy nastal v roce 2006. Jelikož rovina dráhy Merkuru přesně nesouhlasí s oběžnou rovinou Země, tak se obvykle jeví, že Merkur přechází nad nebo pod Sluncem. Časová sekvence nahoře byla pořízena z balkónu v Belgii, je superponovaná na jediný snímek a ukazuje celý přechod ze 7. května 2003. Přechod přes Slunce tehdy trval přes 5 hodin, takže těch 23 snímků nahoře bylo pořízeno s odstupem asi 15 minut. I když se severní pól Slunce, oběžná dráha Země a Merkuru liší, tak všechny se vyskytují na snímku vlevo. U středu Slunce a pak zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny. Další přechod Merkuru po tomto pondělí nastane v roce 2019.

Astrofyzici: Prohlédněte si přes 1200 souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Přechod, Merkur, Slunce


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »