Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkuru

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Nadcházející pondělí bude při pohledu ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přechází Merkur. Takový přechod naposledy nastal v roce 2006. Jelikož rovina dráhy Merkuru přesně nesouhlasí s oběžnou rovinou Země, tak se obvykle jeví, že Merkur přechází nad nebo pod Sluncem. Časová sekvence nahoře byla pořízena z balkónu v Belgii, je superponovaná na jediný snímek a ukazuje celý přechod ze 7. května 2003. Přechod přes Slunce tehdy trval přes 5 hodin, takže těch 23 snímků nahoře bylo pořízeno s odstupem asi 15 minut. I když se severní pól Slunce, oběžná dráha Země a Merkuru liší, tak všechny se vyskytují na snímku vlevo. U středu Slunce a pak zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny. Další přechod Merkuru po tomto pondělí nastane v roce 2019.

Astrofyzici: Prohlédněte si přes 1200 souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Přechod, Merkur, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »