Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní pól pod sebou

Uznání: MODIS, EOS, NASA

Přístroj MODIS na palubě družice Terra pořídil 5.května při průletu nad severním pólem planety Země tento pohled na ledovou čepičku 700 kilometrů pod sebou. Radiální síť se středem v pólu pokrývá snímek zhruba ve skutečných barvách, kde má každý pixel pokrývá asi kilometr čtvereční. Zmrzlý mořský led se jeví bělavý, zatímco otevřená voda nebo nově znovuzamrzlý led vypadá černě. Lze vidět síť prasklin křížem krážem v ledu, jehož pohyb nad vodami oceánu trasují tmavé meandrující linie. Tmavá síť prasklin v mořském ledu je připomínkou jiného světa naší sluneční soustavy, jež také pokrývá tekutý vodní oceán - jupiterův ledový měsíc Europa.

Štítky: Země, Severní pól, Oceán, Europa, Led


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »