Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní pól pod sebou

Uznání: MODIS, EOS, NASA

Přístroj MODIS na palubě družice Terra pořídil 5.května při průletu nad severním pólem planety Země tento pohled na ledovou čepičku 700 kilometrů pod sebou. Radiální síť se středem v pólu pokrývá snímek zhruba ve skutečných barvách, kde má každý pixel pokrývá asi kilometr čtvereční. Zmrzlý mořský led se jeví bělavý, zatímco otevřená voda nebo nově znovuzamrzlý led vypadá černě. Lze vidět síť prasklin křížem krážem v ledu, jehož pohyb nad vodami oceánu trasují tmavé meandrující linie. Tmavá síť prasklin v mořském ledu je připomínkou jiného světa naší sluneční soustavy, jež také pokrývá tekutý vodní oceán - jupiterův ledový měsíc Europa.

Štítky: Země, Severní pól, Oceán, Europa, Led


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »