Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SONG a lovec

Uznání a copyright: Mads Fredslund Andersen, Stellar Astrophysics Centre, Aarhus Univ., Denmark

Zasněženou, drsnou krajinu při pohledu přes vrchol Tenerife směrem k La Palma ve španělském souostroví Kanárské ostrovy osvětluje svým březnovým světlem Měsíc téměř v první čtvrti. Nad obzorem se rýsuje nejvyšší bod Španělska, velký vulkán Teide. Nad ním září dobře známé jasné hvězdy lovce Oriona. Snovou scénu doplňuje prototyp dalekohledu o průměru 1 metr z projektu globální sítě zvané Stellar Observations Network Group, neboli SONG. Plně robotizovaná observatoř SONG byla zachycena 30 sekundovou expozicí, přičemž se přitom kopule observatoře s otevřenou štěrbinou v zorném poli otáčela.

Štítky: Song, Teide, Observatoř, Orion


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »