Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny tmavou oblohou

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tmavou oblohou letní půlnoční švédské noci se vlní sluneční světlo jako noční svítící oblaka, která vypadají, jako by napodobovala řeku pod nimi. Tato sezónní mračna jsou za letních měsíců ve vysokých šířkách často vidět. Jsou též známá jako polární mezosférická mračna a vznikají, když vodní pára proudí do chladné vyšší atmosféry. Jemné prachové částice dodávají rozpadající se meteory nebo vulkanický prach a poskytují místa, kde může vodní pára kondenzovat a za nízkých teplot v mezosféře se změnit v led. Tato ledová mračna na hranici vesmíru ve výšce 80 kilometrů odrážejí k zemi sluneční světlo. Jsou vidět, přestože je Slunce pod obzorem, jak bylo vidět 16. července ze švédského národního parku Färnebofjärdens.

Štítky: Noctilucent, Polar mesospheric, Cloud, Planet earth


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »