Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny tmavou oblohou

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tmavou oblohou letní půlnoční švédské noci se vlní sluneční světlo jako noční svítící oblaka, která vypadají, jako by napodobovala řeku pod nimi. Tato sezónní mračna jsou za letních měsíců ve vysokých šířkách často vidět. Jsou též známá jako polární mezosférická mračna a vznikají, když vodní pára proudí do chladné vyšší atmosféry. Jemné prachové částice dodávají rozpadající se meteory nebo vulkanický prach a poskytují místa, kde může vodní pára kondenzovat a za nízkých teplot v mezosféře se změnit v led. Tato ledová mračna na hranici vesmíru ve výšce 80 kilometrů odrážejí k zemi sluneční světlo. Jsou vidět, přestože je Slunce pod obzorem, jak bylo vidět 16. července ze švédského národního parku Färnebofjärdens.

Štítky: Noctilucent, Polar mesospheric, Cloud, Planet earth


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »