Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema nad modrým Dunajem

Uznání a copyright: György Soponyai

Každoroční valčík Slunce oblohou planety Země vytváří ladnou křivku známou jako analema. Osmičkový tvar analemy je na dobře zkomponovaném pohledu rybím okem v maďarské Budapešti vidět zcela vpravo a je orientován vertikálně. Byl zachycen z místa vybraného na západním břehu Dunaje a polohy Slunce byly zaznamenávány v 11:44 středoevropského času od 23. července 2015 do 4. července 2016. Severní letní slunovrat je pochopitelně na vrcholu křivky a střední body značí podzimní a jarní rovnodennosti. Na základním snímku se sněhem na zemi, který byl pořízen 7. ledna 2016, je vidět stín fotografa a jeho brašna. Ten den už bylo Slunce po zimním slunovratu a začalo opouštět spodek krásné křivky nad modrým Dunajem.

Štítky: Dunaj, Analemma, Slunce, Valčík


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »