Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema nad modrým Dunajem

Uznání a copyright: György Soponyai

Každoroční valčík Slunce oblohou planety Země vytváří ladnou křivku známou jako analema. Osmičkový tvar analemy je na dobře zkomponovaném pohledu rybím okem v maďarské Budapešti vidět zcela vpravo a je orientován vertikálně. Byl zachycen z místa vybraného na západním břehu Dunaje a polohy Slunce byly zaznamenávány v 11:44 středoevropského času od 23. července 2015 do 4. července 2016. Severní letní slunovrat je pochopitelně na vrcholu křivky a střední body značí podzimní a jarní rovnodennosti. Na základním snímku se sněhem na zemi, který byl pořízen 7. ledna 2016, je vidět stín fotografa a jeho brašna. Ten den už bylo Slunce po zimním slunovratu a začalo opouštět spodek krásné křivky nad modrým Dunajem.

Štítky: Dunaj, Analemma, Slunce, Valčík


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »