Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema nad modrým Dunajem

Uznání a copyright: György Soponyai

Každoroční valčík Slunce oblohou planety Země vytváří ladnou křivku známou jako analema. Osmičkový tvar analemy je na dobře zkomponovaném pohledu rybím okem v maďarské Budapešti vidět zcela vpravo a je orientován vertikálně. Byl zachycen z místa vybraného na západním břehu Dunaje a polohy Slunce byly zaznamenávány v 11:44 středoevropského času od 23. července 2015 do 4. července 2016. Severní letní slunovrat je pochopitelně na vrcholu křivky a střední body značí podzimní a jarní rovnodennosti. Na základním snímku se sněhem na zemi, který byl pořízen 7. ledna 2016, je vidět stín fotografa a jeho brašna. Ten den už bylo Slunce po zimním slunovratu a začalo opouštět spodek krásné křivky nad modrým Dunajem.

Štítky: Dunaj, Analemma, Slunce, Valčík


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »