Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina z Herschela

Uznání a copyright: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project
Acknowledgment: G. Li Causi, IAPS/INAF

Na nyní slavném snímku pilířů stvoření z Hubblova kosmického dalekohledu jsou světelné roky dlouhé sloupce chladného plynu a prachu, ve kterých vznikají uvnitř Orlí mlhoviny M16 hvězdy. Kompozitní pohled ve falešných barvách na tuto blízkou hvězdnou porodnici využívá data z panoramatického průzkumu mezihvězdných mračen v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy z Herschelovy kosmické observatoře. Herschelovy detektory dalekého infračerveného světla zaznamenaly emisi přímo z chladného prachu v této oblasti. Slavné pilíře jsou ve středu obrazu. Zatímco centrální skupina horkých mladých hvězd na těchto infračervených vlnových délkách není zřejmá, radiace a vítr z těchto hvězd v mezihvězdných mračnech vykrajuje různé tvary. Rozptýlené bílé skvrny jsou hustší uzlíky plynu a prachu, zhustky materiálu, který se smršťuje za vzniku nových hvězd. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v na mlhoviny bohatém děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Prach, Herschel


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »