Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina z Herschela

Uznání a copyright: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project
Acknowledgment: G. Li Causi, IAPS/INAF

Na nyní slavném snímku pilířů stvoření z Hubblova kosmického dalekohledu jsou světelné roky dlouhé sloupce chladného plynu a prachu, ve kterých vznikají uvnitř Orlí mlhoviny M16 hvězdy. Kompozitní pohled ve falešných barvách na tuto blízkou hvězdnou porodnici využívá data z panoramatického průzkumu mezihvězdných mračen v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy z Herschelovy kosmické observatoře. Herschelovy detektory dalekého infračerveného světla zaznamenaly emisi přímo z chladného prachu v této oblasti. Slavné pilíře jsou ve středu obrazu. Zatímco centrální skupina horkých mladých hvězd na těchto infračervených vlnových délkách není zřejmá, radiace a vítr z těchto hvězd v mezihvězdných mračnech vykrajuje různé tvary. Rozptýlené bílé skvrny jsou hustší uzlíky plynu a prachu, zhustky materiálu, který se smršťuje za vzniku nových hvězd. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v na mlhoviny bohatém děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Prach, Herschel


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »