Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina z Herschela

Uznání a copyright: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project
Acknowledgment: G. Li Causi, IAPS/INAF

Na nyní slavném snímku pilířů stvoření z Hubblova kosmického dalekohledu jsou světelné roky dlouhé sloupce chladného plynu a prachu, ve kterých vznikají uvnitř Orlí mlhoviny M16 hvězdy. Kompozitní pohled ve falešných barvách na tuto blízkou hvězdnou porodnici využívá data z panoramatického průzkumu mezihvězdných mračen v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy z Herschelovy kosmické observatoře. Herschelovy detektory dalekého infračerveného světla zaznamenaly emisi přímo z chladného prachu v této oblasti. Slavné pilíře jsou ve středu obrazu. Zatímco centrální skupina horkých mladých hvězd na těchto infračervených vlnových délkách není zřejmá, radiace a vítr z těchto hvězd v mezihvězdných mračnech vykrajuje různé tvary. Rozptýlené bílé skvrny jsou hustší uzlíky plynu a prachu, zhustky materiálu, který se smršťuje za vzniku nových hvězd. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v na mlhoviny bohatém děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Prach, Herschel


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »