Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Dean Fournier; Inset: ESA/Hubble & NASA

M13 je jednou z nejlépe viditelných a nejznámnějších kulových hvězdokup. M13 je vidět triedrem v souhvězdí Herkula (Hercules) a často je jedním z prvních objektů, který zvídaví pozorovatelé nebeských zázraků najdou za normální lidským viděním. M13 je obrovským domovem více než 100 000 hvězd, měří přes 150 světelných let, nachází se 20 000 světelných let daleko a má stáří přes 12 miliard let. V roce 1974 při uvedení observatoře Arecibo do provozu byla ze Země k M13 odeslána rádiová zpráva. Snímek v HDR z malého dalekohledu zabírá úhlový průměr o něco větší, než úplněk a vložený snímek, který zabírá centrálních 0,04 stupně, pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Štítky: M13, Kulová hvězdokupa, Hvězdokupa


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »