Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hádanka oblohy nad Argentinou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar; Acknowledgement: Planetario Ciudad de La Plata / CASLEO observatory

Dokážete najít kometu? Pravda, pečlivé oko dokáže na tomto nádherném 180-ti stupňovém panorámatu oblohy najít tisíce hvězd, desítky souhvězdí, čtyři planety, tři galaxie a centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Pokud víte, co hledat, tak můžete také identifikovat všudepřítomné zelené světélkování vzduchu, pozemské mračno, jižní nebeský pól a dokonce vzdálenou kupu hvězd. To vše je ovšem snadnější, než najít kometu 252P/LINEAR. Na snímku pořízeném počátkem dubna z národního parku el Leoncito v Argentině je na kopci vpravo také vidět kopule dalekohledu Jorge Sahade. Už jste našli kometu? Pokud ano, jste dobří (je to ta zelená skvrnka vlevo), ale opravdu těžké je najít Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Kometa LINEAR, Mléčná dráha, Argentina, Mouse over


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »