Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hádanka oblohy nad Argentinou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar; Acknowledgement: Planetario Ciudad de La Plata / CASLEO observatory

Dokážete najít kometu? Pravda, pečlivé oko dokáže na tomto nádherném 180-ti stupňovém panorámatu oblohy najít tisíce hvězd, desítky souhvězdí, čtyři planety, tři galaxie a centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Pokud víte, co hledat, tak můžete také identifikovat všudepřítomné zelené světélkování vzduchu, pozemské mračno, jižní nebeský pól a dokonce vzdálenou kupu hvězd. To vše je ovšem snadnější, než najít kometu 252P/LINEAR. Na snímku pořízeném počátkem dubna z národního parku el Leoncito v Argentině je na kopci vpravo také vidět kopule dalekohledu Jorge Sahade. Už jste našli kometu? Pokud ano, jste dobří (je to ta zelená skvrnka vlevo), ale opravdu těžké je najít Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Kometa LINEAR, Mléčná dráha, Argentina, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »