Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkový snímek Magellanových mračen ukazuje na srážky

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN) & David Martinez-Delgado (U. Heidelberg)

Srazily se kdysi nejslavnější satelitní galaxie naší Galaxie Mléčná dráhy? Nikdo pořádně neví, ale podrobná prohlídka hloubkových snímků, jako je ten, na který se díváte ukazuje, že mohly. Na snímku je Velké Magellanovo mračno (LMC) vlevo nahoře a Malé Magellanovo mračno (SMC) vpravo dole. Okolní šedé pole je monochromatické a barevně převrácené, aby se zvýraznily slabé proudy hvězd. Možná, že je překvapivé, že obraz vědecké kvality, na který se díváte, byl sestaven za pomoci malého dalekohledu, aby se mohl pokrýt velký úhel zorného pole, téměř 40 stupňů. Většina slabých mlhovin jsou mračna galaktických cirrů z řídkého prachu v naší vlastní Galaxii, ovšem ten slabý proud hvězd se zdá že vyvěrá z malého mračna SMC k velkému LMC. Také hvězdy kolem malého LMC se zdají mít asymetrickou distribuci, což podle simulací ukazuje, že mohly být docela dobře gravitačně vytaženy při jedné nebo více srážkách. Obě mračna LMC a SMC lze spatřit na jižní obloze pouhým okem. Teleskopická pozorování a počítačové simulace budou jistě nadále pokračovat v úsilí po lepším pochopení historie naší Mléčné dráhy a jejího okolí.

Štítky: Magellanic clouds, Galaxie ve srážce, Lmc


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění v maximu

12.8.2026 20:11. Částečné zatmění slunce v maximu v ČR Foceno přes improvizovaný filtr z diskety, poté opravena červená barva právě z tohoto "filtru"

Další informace »