Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Člověk jako vesmírná loď

Uznání: NASA, ESA, Hubble, and J. M. Apell´niz (IAA); Acknowledgement: D. De Martin;
Human Image Copyright: Charis Tsevis; Composition: R. J. Nemiroff

Jste vesmírnou lodí, která pluje prostorem. Stejně jako váš pes. My všichni svým životem s sebou neseme bilióny mikroorganismů. Tato množství bakterií, fungi a archaea mají jinou DNA než vy. Dohromady se nazývají mikrobiom a vaši spolucestující svým počtem převyšují počet vašich vlastních buněk. Členové vaší posádky vytvářejí společenství, pomáhají zažívat potravu, zúčastňují se bitev proti vetřelcům a někdy se vozí kapalinovou dálnicí z jednoho konce vašeho těla na druhý. O vašem mikrobiomu ovšem zůstává ještě mnoho neznámého. Jste sice kapitán, ale když se ke své posádce budete dobře chovat, tak vám to umožní prozkoumat více vašeho místního vesmíru.

Perseidy 2016: Album1 a Album2.

Štítky: Mikroorganismy, Spaceship, Mikrobiom


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »