Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Člověk jako vesmírná loď

Uznání: NASA, ESA, Hubble, and J. M. Apell´niz (IAA); Acknowledgement: D. De Martin;
Human Image Copyright: Charis Tsevis; Composition: R. J. Nemiroff

Jste vesmírnou lodí, která pluje prostorem. Stejně jako váš pes. My všichni svým životem s sebou neseme bilióny mikroorganismů. Tato množství bakterií, fungi a archaea mají jinou DNA než vy. Dohromady se nazývají mikrobiom a vaši spolucestující svým počtem převyšují počet vašich vlastních buněk. Členové vaší posádky vytvářejí společenství, pomáhají zažívat potravu, zúčastňují se bitev proti vetřelcům a někdy se vozí kapalinovou dálnicí z jednoho konce vašeho těla na druhý. O vašem mikrobiomu ovšem zůstává ještě mnoho neznámého. Jste sice kapitán, ale když se ke své posádce budete dobře chovat, tak vám to umožní prozkoumat více vašeho místního vesmíru.

Perseidy 2016: Album1 a Album2.

Štítky: Mikroorganismy, Spaceship, Mikrobiom


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »