Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Člověk jako vesmírná loď

Uznání: NASA, ESA, Hubble, and J. M. Apell´niz (IAA); Acknowledgement: D. De Martin;
Human Image Copyright: Charis Tsevis; Composition: R. J. Nemiroff

Jste vesmírnou lodí, která pluje prostorem. Stejně jako váš pes. My všichni svým životem s sebou neseme bilióny mikroorganismů. Tato množství bakterií, fungi a archaea mají jinou DNA než vy. Dohromady se nazývají mikrobiom a vaši spolucestující svým počtem převyšují počet vašich vlastních buněk. Členové vaší posádky vytvářejí společenství, pomáhají zažívat potravu, zúčastňují se bitev proti vetřelcům a někdy se vozí kapalinovou dálnicí z jednoho konce vašeho těla na druhý. O vašem mikrobiomu ovšem zůstává ještě mnoho neznámého. Jste sice kapitán, ale když se ke své posádce budete dobře chovat, tak vám to umožní prozkoumat více vašeho místního vesmíru.

Perseidy 2016: Album1 a Album2.

Štítky: Mikroorganismy, Spaceship, Mikrobiom


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »