Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Člověk jako vesmírná loď

Uznání: NASA, ESA, Hubble, and J. M. Apell´niz (IAA); Acknowledgement: D. De Martin;
Human Image Copyright: Charis Tsevis; Composition: R. J. Nemiroff

Jste vesmírnou lodí, která pluje prostorem. Stejně jako váš pes. My všichni svým životem s sebou neseme bilióny mikroorganismů. Tato množství bakterií, fungi a archaea mají jinou DNA než vy. Dohromady se nazývají mikrobiom a vaši spolucestující svým počtem převyšují počet vašich vlastních buněk. Členové vaší posádky vytvářejí společenství, pomáhají zažívat potravu, zúčastňují se bitev proti vetřelcům a někdy se vozí kapalinovou dálnicí z jednoho konce vašeho těla na druhý. O vašem mikrobiomu ovšem zůstává ještě mnoho neznámého. Jste sice kapitán, ale když se ke své posádce budete dobře chovat, tak vám to umožní prozkoumat více vašeho místního vesmíru.

Perseidy 2016: Album1 a Album2.

Štítky: Mikroorganismy, Spaceship, Mikrobiom


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »