Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet a Měsíc nad Austrálií

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

To není náhoda, jak jsou planety seřazeny. Je to proto, protože všechny planety obíhají kolem Slunce v téměř jedné rovině zvané rovina ekliptiky. Při pohledu zevnitř této roviny, jak se nejspíš pozemšťané dívají, se planety jeví uspořádány v jediném pásu. Je ovšem shoda okolností, pokud je několik nejjasnějších planet vidět ve stejném směru. Taková shoda nastala minulý týden. Nahoře je minulý týden spolu zachyceno šest planet s pozemským Měsícem těsně po západu slunce z poloostrova Mornington v provincii Victoria v Austrálii. V horní části tohoto vysokého snímku je vidět druhý pás, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ekliptika, Země, Západ slunce


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při úplném zatmění Slunce 12. 8. 2026

Canon 7-14 mm, ohnisko 7 mm, 190° záběr, Canon C50, expozice 1 sekunda při ISO100.

Další informace »