Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet a Měsíc nad Austrálií

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

To není náhoda, jak jsou planety seřazeny. Je to proto, protože všechny planety obíhají kolem Slunce v téměř jedné rovině zvané rovina ekliptiky. Při pohledu zevnitř této roviny, jak se nejspíš pozemšťané dívají, se planety jeví uspořádány v jediném pásu. Je ovšem shoda okolností, pokud je několik nejjasnějších planet vidět ve stejném směru. Taková shoda nastala minulý týden. Nahoře je minulý týden spolu zachyceno šest planet s pozemským Měsícem těsně po západu slunce z poloostrova Mornington v provincii Victoria v Austrálii. V horní části tohoto vysokého snímku je vidět druhý pás, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ekliptika, Země, Západ slunce


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »