Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet a Měsíc nad Austrálií

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

To není náhoda, jak jsou planety seřazeny. Je to proto, protože všechny planety obíhají kolem Slunce v téměř jedné rovině zvané rovina ekliptiky. Při pohledu zevnitř této roviny, jak se nejspíš pozemšťané dívají, se planety jeví uspořádány v jediném pásu. Je ovšem shoda okolností, pokud je několik nejjasnějších planet vidět ve stejném směru. Taková shoda nastala minulý týden. Nahoře je minulý týden spolu zachyceno šest planet s pozemským Měsícem těsně po západu slunce z poloostrova Mornington v provincii Victoria v Austrálii. V horní části tohoto vysokého snímku je vidět druhý pás, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ekliptika, Země, Západ slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »