Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet a Měsíc nad Austrálií

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

To není náhoda, jak jsou planety seřazeny. Je to proto, protože všechny planety obíhají kolem Slunce v téměř jedné rovině zvané rovina ekliptiky. Při pohledu zevnitř této roviny, jak se nejspíš pozemšťané dívají, se planety jeví uspořádány v jediném pásu. Je ovšem shoda okolností, pokud je několik nejjasnějších planet vidět ve stejném směru. Taková shoda nastala minulý týden. Nahoře je minulý týden spolu zachyceno šest planet s pozemským Měsícem těsně po západu slunce z poloostrova Mornington v provincii Victoria v Austrálii. V horní části tohoto vysokého snímku je vidět druhý pás, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ekliptika, Země, Západ slunce


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »