Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet a Měsíc nad Austrálií

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

To není náhoda, jak jsou planety seřazeny. Je to proto, protože všechny planety obíhají kolem Slunce v téměř jedné rovině zvané rovina ekliptiky. Při pohledu zevnitř této roviny, jak se nejspíš pozemšťané dívají, se planety jeví uspořádány v jediném pásu. Je ovšem shoda okolností, pokud je několik nejjasnějších planet vidět ve stejném směru. Taková shoda nastala minulý týden. Nahoře je minulý týden spolu zachyceno šest planet s pozemským Měsícem těsně po západu slunce z poloostrova Mornington v provincii Victoria v Austrálii. V horní části tohoto vysokého snímku je vidět druhý pás, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ekliptika, Země, Západ slunce


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »