Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co je to ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě poblíž maxima meteorického roje Perseid minulý pátek přelétlo z hloubky vesmíru právě před vzdálenou společnicí naší Galaxie Mléčné dráhy malé zrnko písku. Přeletět desetistupňové pole trvalo malému meteoru pouze zlomek sekundy. Po vstupu do atmosféry Země meteor při bouřlivém rozpadu několikrát zazářil. Zelená barva pochází od meteorického plynu, který nejspíš vznikal odpařováním niklu. I když byla expozice načasována tak, aby zachytila Perseidy, tak podle orientace stopy se zdá, že tento meteor patří k jižním delta Akvaridám, což je meteorický roj, který vyvrcholil o pár týdnů dříve.
Poznámka překladatele: Snímek připomíná fotografii meteoru vedle Galaxie v Andromedě, kterou pořídil Josef Klepešta (1, 2, 3) 12. září 1923.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: M31, Meteor, Andromeda galaxy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »