Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co je to ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě poblíž maxima meteorického roje Perseid minulý pátek přelétlo z hloubky vesmíru právě před vzdálenou společnicí naší Galaxie Mléčné dráhy malé zrnko písku. Přeletět desetistupňové pole trvalo malému meteoru pouze zlomek sekundy. Po vstupu do atmosféry Země meteor při bouřlivém rozpadu několikrát zazářil. Zelená barva pochází od meteorického plynu, který nejspíš vznikal odpařováním niklu. I když byla expozice načasována tak, aby zachytila Perseidy, tak podle orientace stopy se zdá, že tento meteor patří k jižním delta Akvaridám, což je meteorický roj, který vyvrcholil o pár týdnů dříve.
Poznámka překladatele: Snímek připomíná fotografii meteoru vedle Galaxie v Andromedě, kterou pořídil Josef Klepešta (1, 2, 3) 12. září 1923.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: M31, Meteor, Andromeda galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »