Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co je to ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě poblíž maxima meteorického roje Perseid minulý pátek přelétlo z hloubky vesmíru právě před vzdálenou společnicí naší Galaxie Mléčné dráhy malé zrnko písku. Přeletět desetistupňové pole trvalo malému meteoru pouze zlomek sekundy. Po vstupu do atmosféry Země meteor při bouřlivém rozpadu několikrát zazářil. Zelená barva pochází od meteorického plynu, který nejspíš vznikal odpařováním niklu. I když byla expozice načasována tak, aby zachytila Perseidy, tak podle orientace stopy se zdá, že tento meteor patří k jižním delta Akvaridám, což je meteorický roj, který vyvrcholil o pár týdnů dříve.
Poznámka překladatele: Snímek připomíná fotografii meteoru vedle Galaxie v Andromedě, kterou pořídil Josef Klepešta (1, 2, 3) 12. září 1923.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: M31, Meteor, Andromeda galaxy


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »