Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid v Yosemitech

Uznání a copyright: Mike Shaw

Meteorický roj Perseid v noci z 11. na 12. srpna 2016 podal dobrý výkon. Obloha byla tu noc zachycena z místečka s výhledem na Yosemitské údolí na planetě Zemi a tuto scénu tvoří 25 jednotlivých snímků vybraných z řady expozic snímaných celou noc. Na každém snímku byl jeden meteor a dohromady byly sestaveny podle hvězd pozadí. Digitální manipulace počítá s otáčením Země v průběhu noci a umožňuje vidět barevné stopy v perspektivě směrem k radiantu roje v souhvězdí Perseus. Západní stěnu El Capitan po západu slunce jemně osvětlují slábnoucí červánky. Těsně před východem slunce zase na východě vzhůru svítí slabý pás zvířetníkového světla, neboli falešný úsvit nalevo od Half Dome na vzdáleném obzoru údolí. Cestu v údolí ozařují světla aut. Na snímku z noci Perseid je pochopitelně plno další nebeské podívané včetně Mléčné dráhy a hvězdokupy Plejády.

Štítky: Perseid, Meteorický roj, Radiant, Yosemite, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »