Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid v Yosemitech

Uznání a copyright: Mike Shaw

Meteorický roj Perseid v noci z 11. na 12. srpna 2016 podal dobrý výkon. Obloha byla tu noc zachycena z místečka s výhledem na Yosemitské údolí na planetě Zemi a tuto scénu tvoří 25 jednotlivých snímků vybraných z řady expozic snímaných celou noc. Na každém snímku byl jeden meteor a dohromady byly sestaveny podle hvězd pozadí. Digitální manipulace počítá s otáčením Země v průběhu noci a umožňuje vidět barevné stopy v perspektivě směrem k radiantu roje v souhvězdí Perseus. Západní stěnu El Capitan po západu slunce jemně osvětlují slábnoucí červánky. Těsně před východem slunce zase na východě vzhůru svítí slabý pás zvířetníkového světla, neboli falešný úsvit nalevo od Half Dome na vzdáleném obzoru údolí. Cestu v údolí ozařují světla aut. Na snímku z noci Perseid je pochopitelně plno další nebeské podívané včetně Mléčné dráhy a hvězdokupy Plejády.

Štítky: Perseid, Meteorický roj, Radiant, Yosemite, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »