Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc Perseid v Yosemitech

Uznání a copyright: Mike Shaw

Meteorický roj Perseid v noci z 11. na 12. srpna 2016 podal dobrý výkon. Obloha byla tu noc zachycena z místečka s výhledem na Yosemitské údolí na planetě Zemi a tuto scénu tvoří 25 jednotlivých snímků vybraných z řady expozic snímaných celou noc. Na každém snímku byl jeden meteor a dohromady byly sestaveny podle hvězd pozadí. Digitální manipulace počítá s otáčením Země v průběhu noci a umožňuje vidět barevné stopy v perspektivě směrem k radiantu roje v souhvězdí Perseus. Západní stěnu El Capitan po západu slunce jemně osvětlují slábnoucí červánky. Těsně před východem slunce zase na východě vzhůru svítí slabý pás zvířetníkového světla, neboli falešný úsvit nalevo od Half Dome na vzdáleném obzoru údolí. Cestu v údolí ozařují světla aut. Na snímku z noci Perseid je pochopitelně plno další nebeské podívané včetně Mléčné dráhy a hvězdokupy Plejády.

Štítky: Perseid, Meteorický roj, Radiant, Yosemite, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »