Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Želvuška v mechu

Uznání a copyright: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Je to mimozemšťan? Asi ne, ale ze všech živočichů na Zemi želvuška (tardigrada) může být nejlepším kandidátem. To proto, že o želvuškách je známo, že vydrží desítky let bez jídla nebo bez vody, dokáží přežít teploty blízké absolutní nule stejně jako teploty nad teplotou varu vody, dokáží přežít téměř nulový tlak stejně jako tlak na dně oceánu a dokáží přežít i přímou expozici nebezpečné radiace. Schopnost přežití těchto extremofil ve velkém rozsahu podmínek byla v roce 2011 testována vně raketoplánu na oběžné dráze. Želvušky jsou zčásti tak odolné proto, protože dokáží opravit svoji vlastní DNA a omezit obsah vody ve svém těle na pouhých pár procent. Někteří z těchto maličkých vodních medvídků se nedávno dokonce staly mimozemšťany, když byli vypuštěni k marťanskému měsíci Fobos na palubě ruské sondy Fobos-Grunt, ovšem po selhání rakety a sondy na zemské orbitě zůstali zase na Zemi. Želvušky jsou na většině Země daleko běžnější, než lidé. Na snímku nahoře je barevně zpracovaná elektronová mikrografie milimetr dlouhé želvušky, která leze po mechu.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Tardigrade, Extremophile, Alien life


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »