Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novozélandská ekliptika

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Čtyři jasná světla na nebi a slabý trojúhelník světla sledují rovinu ekliptiky, jak se vypíná noční oblohou na jižní polokouli. Na červencové zimní noční obloze nad jezerem Taupo na novozélandském severním ostrovu jsou zleva dole doprava nahoru vidět v seřazení Venuše, Regulus (alfa ve Lvu), Mars a Saturn. Umístěte na obrázek kurzor a můžete identifikovat planety a souhvězdí. Vlevo dole se nad obzorem objevuje jemná záře zvířetníkového světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem podél ekliptiky, které je vidět vycházet nad obzorem vlevo dole. Na letní červencové obloze na severní polokouli rovina ekliptiky, kterou definuje dráha Slunce, na obloze nevystupuje vysoko. Zítra se na ekliptice setkají Měsíc se Sluncem. Na denní obloze bude totiž na dlouhé dráze v jižním Tichém oceánu vidět úplné zatmění Slunce.

Štítky: Mars, Venuše, Saturn, Zvířetníkové světlo, Regulus, Southern hemisphere, Ecliptic plane, Mouse over


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »