Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 5070: Zaprášený Pelikán v Labuti

Uznání a copyright: Steve Richards (Chanctonbury Observatory)

Dobře rozpoznatelný profil mlhoviny Pelikán plachtí téměř 2000 světelných let daleko ve vysoko stoupajícím souhvězdí Labutě. Toto mezihvězdné mračno plynu a prachu, též známé jako IC 5070, se příhodně nachází u "východního pobřeží" mlhoviny Severní Amerika (NGC 7000), což je další známě vypadající emisní mlhovina v Labuti. Obě mlhoviny, Pelikán i Severní Amerika, jsou součástí velké a komplexní hvězdotvorné oblasti, která je skoro tak blízko, jako známější mlhovina Orion. Tmavé mračno prachu (vlevo nahoře) pomáhá definovat pelikánovo oko a dlouhý zobák a jasná fronta ionizovaného plynu naznačuje křivky hlavy a krku. Tento barevný pohled v syntetizovaných barvách využívá úzkopásmových dat atomární emise vodíku a kyslíku v kosmickém mračnu. Scéna v odhadované vzdálenosti mlhoviny Pelikán zabírá asi 30 světelných let.

Štítky: Ic5070, Emisní mlhovina, Cygnus


17. vesmírný týden 2026

17. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 4. do 26. 4. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše, která projde kolem Uranu a nad jihozápadem je Jupiter. Konjunkce planet na ranní obloze je nám bohužel skryta. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) projde mezi Zemí a Sluncem a bude vidět v koronografu SOHO. Úspěšný třetí start zaznamenala společnost Blue Origin se svojí raketou New Glenn, přičemž první stupeň opět úspěšně přistál na mořské plošině. Úspěšné testy má za sebou i celá Super Heavy Starship chystající se na další testovací let v květnu. Aleš Svoboda podstupuje třetí závěrečnou část výcviku. Před pěti lety se na Marsu vznesl vrtulníček Ingenuity.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »