Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova nad Thajskem

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Nova ve Střelci je dost jasná, že se dá uvidět triedrem. Tato stelární exploze detekovaná minulý měsíc se dokonce přiblížila k viditelnosti pouhým okem. Klasická nova je výsledkem termojaderné exploze na povrchu bílého trpaslíka, což je hustá hvězda velikosti Země, ale hmotnosti Slunce. Na snímku je vidět nova zachycená minulý týden nad starodávným Wat Mahathat v Sukhothai v Thajsku. Abyste uviděli hvězdu Nova Sagittarius 2016, tak stačí po západu Slunce vyjít ven a nízko nad západním obzorem vyhledat souhvězdí Střelce (Sagittarius), který se dá identifikovat i populárním čajníkem. Blízko novy je vidět velmi jasná planeta Venuše. Ovšem neotálejte, protože nejenom že nova slábne, ale tato část oblohy zapadá po západu Slunce stále dříve.

Štítky: Nova, Sagittarius, Thajsko


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »