Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z boku viděná NGC 891

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Velká spirální galaxie NGC 891 měří asi 100 tisíc světelných let a z naší perspektivy je vidět skoro přesně z boku. Nachází se asi 30 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Andromedy a vypadá podobně jako naše Mléčná dráha. Na první pohled má plochý, tenký galaktický disk hvězd a centrální výduť protíná uprostřed oblastmi tmavého neprůhledného prachu. Na z boku viděné NGC 891 jsou pozoruhodné filamenty prachu, který sahá stovky světelných let nad a pod centrální rovinu. Ten prach nejspíše z disku odvanuly výbuchy supernov nebo intenzivní vznikání hvězd. Na hloubkovém portrétu NGC 891 jsou z boku vidět i další slabší galaxie. (Editorská poznámka: Snímek NGC 891 původně publikovaný v tomto APODu byl nahrazen skutečným originálním autorským snímkem a také bylo příslušně upraveno autorské uznání.)

Štítky: Spirální galaxie, Ngc891, Edge on


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »