Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas, kráter a hora

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Mimas je ledový, krátery posetý měsíc Saturnu o průměru zhruba 400 kilometrů. Jeho největší kráter Herschel měří téměř 140 kilometrů. To je asi třetina průměru samotného Mimasu, takže kráter Herschel dává malému měsíčku poněkud zlověstný výraz, zvlášť pro scifi fanoušky bojové stanice Death Star ze slavných Star Wars. Pokud by byl impakt jen o něco větší, tak by vytvořil kráter natolik velký, že by mohl malý Mimas zničit docela. Na snímku ze sondy Cassini z října 2016 se polokoule odvrácená od Saturnu koupe ve slunečním světle a velký kráter tohoto měsíčku je u pravého okraje. Hershelův centrální vrcholek vrhá na dno kráteru dlouhý stín a je to hora téměř tak vysoká, jako Mount Everest na Zemi.

Štítky: Mimas, Saturn, Herschel Crater, Death star


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »