Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejvyšší, nejdelší a nejbližší ke hvězdám

Uznání a copyright: Jeff Dai, O Chul Kwon, Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Znalci planety Země na tomto obrazu ze tří panelů ze světa v noci (The World at Night) nejspíše vlevo poznali její nejvyšší horu, himalájský Mount Everest. Vrchol Everestu ve výšce 8848 metrů nad úrovní moře zahalují mraky. Na prostředním panelu hvězdy tvoří stopy nad vulkánem Mauna Kea, který je součástí havajského ostrova. Astronomickými observatořemi ověnčený vrcholek se nachází ve výši 4168 metrů nad mořem. Pokud ovšem měříme výšku od dna oceánu, tak je Mauna Kea vysoká ("dlouhá") přes 10 000 metrů, což ji činí nejvyšší pozemskou horou od základny po vrchol. Vpravo je pod obloukem Mléčné dráhy hora Chimborazo v Andách v Ekvadoru. Vulkanický vrchol nejvyšší hory na rovníku Chimborazo je ve výši 6268 metrů nad úrovní moře. Ovšem díky rotaci se planeta Země zplošťuje a nabývá tvar zploštěného sféroidu, takže její rovníkový průměr je větší, než průměr měřený od pólu k pólu. Jelikož Chimborazo sedí skoro na vrcholu největší rovníkové výdutě, tak je její vrchol nejvzdálenějším bodem od zemského povrchu od středu, je o více než 2000 metrů dále od zemského středu, než vrchol Everestu. To činí vrchol Chimboraza místem na povrchu Země, které je nejblíž ke hvězdám.

Štítky: Mauna Kea, Everest, Mountain, Chimborazo, Sea level, Oblate spheroid


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »