Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Tarantula Treasury, European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule o průměru více než tisíc světelných let je obří hvězdotvornou oblastí v nedaleké satelitní galaxii Velký Magellanův oblak, asi 180 tisíc světelných let daleko. Tento kosmický pavoukovec, který se roztahuje na tomto nádherném kosmickém pohledu vytvořeném z kosmických a pozemských obrazových dat, je největší a nejbouřlivější známou hvězdotvornou oblastí v celé Místní skupině galaxií. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov pocházejí z mladé centrální hvězdokupy katalogizované jako R136, která dodává energii záři mlhoviny a tvaruje pavoučí filamenty uvnitř Tarantule (NGC 2070). V okolí Tarantule jsou další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny rozfouknutými do tvaru bublin. V zorném poli je vpravo dole také místo nejbližší soudobé supernovy SN 1987A. Bohaté pole zabírá v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) asi 1 stupeň, neboli dva úplňky. Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme tak blízko, jako je 1500 světelných let vzdálená místní hvězdotvorná oblast Mlhovina Orion, tak by vyplňovala půl oblohy.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »