Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Tarantula Treasury, European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule o průměru více než tisíc světelných let je obří hvězdotvornou oblastí v nedaleké satelitní galaxii Velký Magellanův oblak, asi 180 tisíc světelných let daleko. Tento kosmický pavoukovec, který se roztahuje na tomto nádherném kosmickém pohledu vytvořeném z kosmických a pozemských obrazových dat, je největší a nejbouřlivější známou hvězdotvornou oblastí v celé Místní skupině galaxií. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov pocházejí z mladé centrální hvězdokupy katalogizované jako R136, která dodává energii záři mlhoviny a tvaruje pavoučí filamenty uvnitř Tarantule (NGC 2070). V okolí Tarantule jsou další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny rozfouknutými do tvaru bublin. V zorném poli je vpravo dole také místo nejbližší soudobé supernovy SN 1987A. Bohaté pole zabírá v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) asi 1 stupeň, neboli dva úplňky. Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme tak blízko, jako je 1500 světelných let vzdálená místní hvězdotvorná oblast Mlhovina Orion, tak by vyplňovala půl oblohy.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »