Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Tarantula Treasury, European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule o průměru více než tisíc světelných let je obří hvězdotvornou oblastí v nedaleké satelitní galaxii Velký Magellanův oblak, asi 180 tisíc světelných let daleko. Tento kosmický pavoukovec, který se roztahuje na tomto nádherném kosmickém pohledu vytvořeném z kosmických a pozemských obrazových dat, je největší a nejbouřlivější známou hvězdotvornou oblastí v celé Místní skupině galaxií. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov pocházejí z mladé centrální hvězdokupy katalogizované jako R136, která dodává energii záři mlhoviny a tvaruje pavoučí filamenty uvnitř Tarantule (NGC 2070). V okolí Tarantule jsou další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny rozfouknutými do tvaru bublin. V zorném poli je vpravo dole také místo nejbližší soudobé supernovy SN 1987A. Bohaté pole zabírá v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) asi 1 stupeň, neboli dva úplňky. Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme tak blízko, jako je 1500 světelných let vzdálená místní hvězdotvorná oblast Mlhovina Orion, tak by vyplňovala půl oblohy.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »