Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Tarantula Treasury, European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule o průměru více než tisíc světelných let je obří hvězdotvornou oblastí v nedaleké satelitní galaxii Velký Magellanův oblak, asi 180 tisíc světelných let daleko. Tento kosmický pavoukovec, který se roztahuje na tomto nádherném kosmickém pohledu vytvořeném z kosmických a pozemských obrazových dat, je největší a nejbouřlivější známou hvězdotvornou oblastí v celé Místní skupině galaxií. Intenzivní záření, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov pocházejí z mladé centrální hvězdokupy katalogizované jako R136, která dodává energii záři mlhoviny a tvaruje pavoučí filamenty uvnitř Tarantule (NGC 2070). V okolí Tarantule jsou další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a mračny rozfouknutými do tvaru bublin. V zorném poli je vpravo dole také místo nejbližší soudobé supernovy SN 1987A. Bohaté pole zabírá v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) asi 1 stupeň, neboli dva úplňky. Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme tak blízko, jako je 1500 světelných let vzdálená místní hvězdotvorná oblast Mlhovina Orion, tak by vyplňovala půl oblohy.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »