Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Dívejte se přes zmrzlé kaňony severního Pluta na této barevné scéně se zvýšeným kontrastem, kterou zachytila kosmická sonda New Horizons loni v červenci. Oblast se nyní neformálně označuje jako Lowell Regio podle zakladatele Lowellovy observatoře Percivala Lowella. Lowell, který je slavný svými spekulacemi o kanálech na Marsu, započal v roce 1906 s hledáním, které nakonec vyústilo do objevu Pluta. Vlevo od středu nahoře je na snímku severní pól Pluta samotný. Široký kaňon se světle modrým dnem vlevo je široký asi 70 kilometrů a probíhá svisle k jihu. Větší výšky mají žlutý odstín. Podle měření New Horizons je v severní oblasti Pluta Lowell Regio kromě dusíkového také dost metanového ledu.

Štítky: Pluto, New horizons


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »