Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Dívejte se přes zmrzlé kaňony severního Pluta na této barevné scéně se zvýšeným kontrastem, kterou zachytila kosmická sonda New Horizons loni v červenci. Oblast se nyní neformálně označuje jako Lowell Regio podle zakladatele Lowellovy observatoře Percivala Lowella. Lowell, který je slavný svými spekulacemi o kanálech na Marsu, započal v roce 1906 s hledáním, které nakonec vyústilo do objevu Pluta. Vlevo od středu nahoře je na snímku severní pól Pluta samotný. Široký kaňon se světle modrým dnem vlevo je široký asi 70 kilometrů a probíhá svisle k jihu. Větší výšky mají žlutý odstín. Podle měření New Horizons je v severní oblasti Pluta Lowell Regio kromě dusíkového také dost metanového ledu.

Štítky: Pluto, New horizons


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »