Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Dívejte se přes zmrzlé kaňony severního Pluta na této barevné scéně se zvýšeným kontrastem, kterou zachytila kosmická sonda New Horizons loni v červenci. Oblast se nyní neformálně označuje jako Lowell Regio podle zakladatele Lowellovy observatoře Percivala Lowella. Lowell, který je slavný svými spekulacemi o kanálech na Marsu, započal v roce 1906 s hledáním, které nakonec vyústilo do objevu Pluta. Vlevo od středu nahoře je na snímku severní pól Pluta samotný. Široký kaňon se světle modrým dnem vlevo je široký asi 70 kilometrů a probíhá svisle k jihu. Větší výšky mají žlutý odstín. Podle měření New Horizons je v severní oblasti Pluta Lowell Regio kromě dusíkového také dost metanového ledu.

Štítky: Pluto, New horizons


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »