Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1848: Mlhovina Duše

Uznání a copyright: Roberto Colombari

V Duši etiopské královny vznikají hvězdy. Jinak řečeno, v souhvězdí Kasiopeja, což byla podle řecké mytologie marnivá žena krále, který dávno vládnul zemi kolem horního Nilu, je velká hvězdotvorná oblast zvaná mlhovina Duše. Mlhovina Duše obsahuje několik otevřených hvězdokup, velký rádiový zdroj známý jako W5 a obří vyprázdněnou bublinu, kterou vytvořily větry z mladých hmotných hvězd. Mlhovina Duše se nachází 6500 světelných let daleko, měří asi 100 let a obvykle bývá zachycena vedle svého nebeského souseda, vedle mlhoviny Srdce (IC 1805). Tento snímek obsahuje většinou červenou barvu, která vzniká emitováním světla excitovaného vodíku.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Twitteru nebo na Instagramu

Štítky: IC 1848, Soul Nebula, Star-forming region


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »