Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného stvoření

Uznání a copyright: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem na dráze kolem Slunce poskytuje jasné důkazy, že hmotné hvězdy u středů prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobným důvodem bude to, že starší hvězdy v centrech ve skutečnosti vyvolávají vznikání mladších hvězd na okraji. Indukovaný vznik hvězd nastává tehdy, když horký odtékající plyn stlačuje plyn chladnější do dostatečně hustých uzlů, aby se pak gravitačně smrštily do hvězdy. Nádherné pilíře vlevo se pomalu odpařují horkým odtékajícím plynem a poskytují další vizuální důkaz. Na vědecky vybarveném infračerveném snímku nahoře červená znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvláště hustá mračna plynu. W5 je též známa jako IC 1848 a dohromady s IC 1805 tvoří komplexní oblast, kde vznikají hvězdy a nazývá se jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 velkou asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 leží asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, W5, IC 1848


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »