Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Julius Caesar a přestupný den

Uznání: Classical Numismatic Group, Inc., Wikimedia

Dnes, 29. února, je přestupný den, což je poměrně vzácné. Julius Caesar, který je zde vidět na minci, kterou sám rozhodl razit, v roce 46 před Kristem vytvořil kalendářní systém, který každé čtyři roky přidal jeden přestupný den. Učinil tak na radu Alexandrijského astronoma Sosigenese proto, aby vyšel vstříc skutečnosti, že pozemský rok je o něco delší než 365 dní. V moderních termínech řečeno, doba, kterou Země potřebuje k obkroužení Slunce je o trochu větší, než doba, za kterou se Země otočí 365 krát (vzhledem ke Slunci a nyní je známo, že to trvá asi 365,24219 otoček). Takže pokud roky kalendáře obsahovaly 365 dní, tak se proti skutečnému roku posouvaly o jeden den každé čtyři roky. Nakonec by tedy v červenci (pojmenovaném po smrti samotného Julia Caesara latinsky July) mohla na severní polokouli nastat zima. Zavedením přestupných roků každé čtyři roky s jedním dnem navíc se kalendářní rok posouvá mnohem méně. Tento systém juliánského kalendáře se používal až do roku 1582, kdy papež Řehoř XIII provedl další jemnou úpravu, když zavedl, že přestupné dny by neměly nastávat v letech končících na "00", jedině pokud jsou dělitelné 400. Dnes běžně používáme právě gregoriánský kalendář.

Štítky: Leap year, Juliánský kalendář, Přestupný den


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »