Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejvyšší, nejdelší a nejbližší ke hvězdám

Uznání a copyright: Jeff Dai, O Chul Kwon, Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Znalci planety Země na tomto obrazu ze tří panelů ze světa v noci (The World at Night) nejspíše vlevo poznali její nejvyšší horu, himalájský Mount Everest. Vrchol Everestu ve výšce 8848 metrů nad úrovní moře zahalují mraky. Na prostředním panelu hvězdy tvoří stopy nad vulkánem Mauna Kea, který je součástí havajského ostrova. Astronomickými observatořemi ověnčený vrcholek se nachází ve výši 4168 metrů nad mořem. Pokud ovšem měříme výšku od dna oceánu, tak je Mauna Kea vysoká ("dlouhá") přes 10 000 metrů, což ji činí nejvyšší pozemskou horou od základny po vrchol. Vpravo je pod obloukem Mléčné dráhy hora Chimborazo v Andách v Ekvadoru. Vulkanický vrchol nejvyšší hory na rovníku Chimborazo je ve výši 6268 metrů nad úrovní moře. Ovšem díky rotaci se planeta Země zplošťuje a nabývá tvar zploštěného sféroidu, takže její rovníkový průměr je větší, než průměr měřený od pólu k pólu. Jelikož Chimborazo sedí skoro na vrcholu největší rovníkové výdutě, tak je její vrchol nejvzdálenějším bodem od zemského povrchu od středu, je o více než 2000 metrů dále od zemského středu, než vrchol Everestu. To činí vrchol Chimboraza místem na povrchu Země, které je nejblíž ke hvězdám.

Štítky: Mauna Kea, Everest, Mountain, Chimborazo, Sea level, Oblate spheroid


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »