Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Megalopolis na severovýchodu USA z vesmíru

Uznání: NASA, International Space Station

Dokážete rozponat dobře známá místa na severovýchodě USA jen podle světel v noci? Je to docela dobře možné, protože je vidět hodně velkých měst včetně měst (zprava doleva) New York, Philadelphia, Baltimore, Washington, Richmond a Norfolk -- Boston z Severovýchodní megalopolis USA už na obrázku není. Snímek byl pořízen v roce 2012 z Mezinárodní kosmické stanice. V popředí jsou dvě ruské nákladní lodi z dobře viditelnými slunečními panely. Severovýchodní megalopolis obsahuje téměř 20 procent lidí v USA, ale představuje pouhá 2 procenta rozlohy. Oblast je též známá jako Severovýchodní koridor a je částí východního pobřeží (Eastern Seaboard), kde má hlavní sídla 10 procent největších světových společností. Zdá se, že téměř souvislá světla potvrzují předpovědi z 1960-tých let, že se celá oblast vyvíjí do jediného nepřetržitého města.

Štítky: Severovýchodní megalopolis, Usa, Noc


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »