Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova přes galaktický prach

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI/AURA);
Inset Image: Howard Hedlund & Dave Jurasevich, Las Campanas Obs.

Dalekohledy po celém světě sledují jasnou supernovu v blízké zaprášené galaxii. Silná stelární exploze byla poprvé zaznamenána teprve tento měsíc. Tou blízkou galaxií je fotogenická galaxie Centaurus A, která je vidět i triedry a je známá svými působivými filamenty, které křižují její střed a obsahují světlo absorbující prach. Zde je Cen A vidět na archivním snímku s vysokým rozlišením z Hubblova kosmického dalekohledu spolu s vloženým snímkem, na kterém je vidět i supernova a který byl pořízen ze Země jen dva dny po objevu. Supernova pojmenovaná SN2016adj je na vloženém snímku označená křížkem a je vidět vlevo od jasné hvězdy v popředí v naší Mléčné dráze. Tato supernova se nyní považuje za typ IIb, což je supernova, která nastala po zhroucení jádra hvězdy a je o ni takový zájem, protože nastala blízko a je vidět přes známý prachový filament. Současná i budoucí pozorování této supernovy nám mohou poskytnou další informace o zániku hmotných hvězd a o tom, jak vznikají některé prvky, které se nacházejí na naší Zemi.

Štítky: Supernova, Centaurus A, Prach


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »