Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova přes galaktický prach

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI/AURA);
Inset Image: Howard Hedlund & Dave Jurasevich, Las Campanas Obs.

Dalekohledy po celém světě sledují jasnou supernovu v blízké zaprášené galaxii. Silná stelární exploze byla poprvé zaznamenána teprve tento měsíc. Tou blízkou galaxií je fotogenická galaxie Centaurus A, která je vidět i triedry a je známá svými působivými filamenty, které křižují její střed a obsahují světlo absorbující prach. Zde je Cen A vidět na archivním snímku s vysokým rozlišením z Hubblova kosmického dalekohledu spolu s vloženým snímkem, na kterém je vidět i supernova a který byl pořízen ze Země jen dva dny po objevu. Supernova pojmenovaná SN2016adj je na vloženém snímku označená křížkem a je vidět vlevo od jasné hvězdy v popředí v naší Mléčné dráze. Tato supernova se nyní považuje za typ IIb, což je supernova, která nastala po zhroucení jádra hvězdy a je o ni takový zájem, protože nastala blízko a je vidět přes známý prachový filament. Současná i budoucí pozorování této supernovy nám mohou poskytnou další informace o zániku hmotných hvězd a o tom, jak vznikají některé prvky, které se nacházejí na naší Zemi.

Štítky: Supernova, Centaurus A, Prach


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »