Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad měsícem Pluta Charonem

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI, Stuart Robbins

S jistou básnickou licencí se dá nyní říci, že existuje důkaz, že peklo může zamrznout . Podle řecké mytologie je Charon převozníkem do podsvětí. Nedávný rozbor údajů, které pořídila kosmická sonda New Horizons při červencovém průletu kolem jeho jmenovce Charonu, který je největším měsícem Pluta, ukazuje, že příčinou obrovské průrvy, která probíhá přes měsíc o rozměru 1200 km je, že zamrzlo obrovské vnitřní moře. A když voda zamrzne, tak se rozpíná a to už ztvrdlá vnější kůra nemohla vydržet a praskla. Aby byla prasklina více zřejmá, tak byl ze získaných snímků digitálně vytvořen průlet nad dotčenou částí Charonu. Na videu na začátku uvidíte tmavé polární usazeniny (zvané Mordor) poblíže severního pólu Charonu a pak se letí kaňonem přes trpasličí planetu. Nakonec video ukazuje tolik diskutovaný výčnělek zvaný Moated Mountain. Porozumění historii Pluta a Charonu pomáhá lidstvu lépe porozumět příznivým i nepříznivým místům v rané Sluneční soustavě, ze kterých vznikla Země a nakonec se nějak objevil život.
Oprava: Na chybu v překladu třetí věty kolem slova jmenovec upozornil Alexej Šimeček.

Nové zrcadlo: Sledujte APOD v portugalštině na Facebooku.

Štítky: Video, Oceán, Pluto, Charon


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »