Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad měsícem Pluta Charonem

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI, Stuart Robbins

S jistou básnickou licencí se dá nyní říci, že existuje důkaz, že peklo může zamrznout . Podle řecké mytologie je Charon převozníkem do podsvětí. Nedávný rozbor údajů, které pořídila kosmická sonda New Horizons při červencovém průletu kolem jeho jmenovce Charonu, který je největším měsícem Pluta, ukazuje, že příčinou obrovské průrvy, která probíhá přes měsíc o rozměru 1200 km je, že zamrzlo obrovské vnitřní moře. A když voda zamrzne, tak se rozpíná a to už ztvrdlá vnější kůra nemohla vydržet a praskla. Aby byla prasklina více zřejmá, tak byl ze získaných snímků digitálně vytvořen průlet nad dotčenou částí Charonu. Na videu na začátku uvidíte tmavé polární usazeniny (zvané Mordor) poblíže severního pólu Charonu a pak se letí kaňonem přes trpasličí planetu. Nakonec video ukazuje tolik diskutovaný výčnělek zvaný Moated Mountain. Porozumění historii Pluta a Charonu pomáhá lidstvu lépe porozumět příznivým i nepříznivým místům v rané Sluneční soustavě, ze kterých vznikla Země a nakonec se nějak objevil život.
Oprava: Na chybu v překladu třetí věty kolem slova jmenovec upozornil Alexej Šimeček.

Nové zrcadlo: Sledujte APOD v portugalštině na Facebooku.

Štítky: Video, Oceán, Pluto, Charon


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »