Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M82: Galaxie se supergalaktickým větrem

Uznání: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA)
Acknowledgement: M. Mountain (STScI), P. Puxley (NSF), J. Gallagher (U. Wisconsin)

Co rozžíná galaxii Doutník? M82, jak je tato nepravidelná galaxie také známá, byla nedávným průchodem kolem velké spirální galaxie M81 pořádně promíchána. To ale zcela nevysvětluje zdroj červeně zářícího, ven expandujícího plynu. Existují důkazy, že tento plyn je ven vyháněn kombinací začínajících částicových větrů mnoha hvězd, které dohromady vytvářejí galaktický supervítr. Tato fotografická mozaika zvýrazňuje specifickou barvu červeného světla, kterou emituje ionizovaný vodík a jsou na ní vidět jemné filamenty tohoto plynu. Filamenty měří přes 10 000 světelných let. Asi 12 miliónů světelných let vzdálená Doutníková galaxie je nejjasnější galaxií na obloze v infračerveném světle a ve viditelném světle ji lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: M82, Galaxie, Vítr


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »