Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflexní prach v Orionu

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (MTM observatory, Italy)

V nesmírně velkém komplexu Orionova molekulárního mračna zvlášť zřetelně vystupuje několik jasných modrých mlhovin. Na snímku jsou dvě z nejvýraznějších reflexních mlhovin - prachových mračen, která svítí odraženým světlem jasných vnořených hvězd. Nejslavnější mlhovinou je zde M78 ve středu snímku, která byla katalogizována už před více než 200 lety. Vlevo od ní je méně známá NGC 2071. Astronomové pokračují ve studiu těchto reflexních mlhovin, aby lépe porozuměli, jak hvězdy uvnitř vznikají. Komplex v Orionu se nachází asi 1500 světených let daleko, obsahuje mlhoviny Orion a Koňská hlava a pokrývá většinu souhvězdí Orion.
Oprava: Na nepřeložený nadpis upozornil Petr Zoufalý.

Téměř v hyperprostoru: Náhodný generátor APODů.

Štítky: Orion, M78, Reflection nebulas


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »